Szkocka Partia Zielonych została utworzona (początkowo jako Szkocja Partia Ekologiczna) w roku 1979. Z początku była częścią ogólnokrajowej Partii Ekologicznej Wielkiej Brytanii (powstała w roku 1974). W 1986 Partia Ekologiczna stała się Partią Zielonych.

W latach 80-tych szkocka partia zaczęła tworzyć swoje własne kampanie wyborcze i programy działania (spisany w 1990) „Ku Zielonej Szkocji”. W późnych latach 80-tych SPZ zaczęła odnosić również duże sukcesy podczas wyborów. W 1989 roku podczas europejskich wyborów do Parlamentu partia uzyskała 7,5% poparcia w całej Szkocji i ponad 10% w Lothien, co jednak nie zapewniło jej miejsca w Parlamencie Europejskim.

W roku 1990 SPZ odseparowała się od partii angielskiej i walijskiej (podobnie postąpiła Irlandia Północna). Rozdział odbył się całkowicie polubownie, a wszystkie partie Zielonych Wysp tworzą unikalna sieć posiadającą te same idee i programy.

Wczesne lata 90-te były trudnym czasem nie tylko dla Szkockiej Partii Zielonych ale i dla wszystkich partii ekologicznych. Nadzieje na zmianę konstytucji zostały rozwiane przez nieoczekiwane wyniki wyborów w 1992 roku. Jako wieczysty, torysowski przepis zdawał się być drogą, której działacze SPZ szukali od dawna, by móc wprowadzić „zielone reformy”, jednak partia miała kłopoty z wywarciem jakiegokolwiek wpływu na rezultaty ówczesnych wyborów.

Jednakże rezultaty referendum (1997r.), w którym większość wypowiedziała się za decentralizacją władzy, wywołały ogólne podniecenie, w rezultacie czego dało się odczuć duże ożywienie w prowadzeniu kampanii i aktywności politycznej kolejnych partii. Tego efektem stało się wybranie Rabina Harpera na pierwszego ‘Zielonego’ Parlamentarzystę w Wielkiej Brytanii, podczas wyborów w maju 1999 roku. Passa trwała dalej i w czerwcu tego samego roku Szkoccy Zieloni znaleźli się w Parlamencie Europejskim.

Przełomem okazał się być rok 2003, który objawił się w postaci 132 tysięcy głosów i wyborze siedmiu przedstawicieli SPZ do ...:Szkockiego Parlamentu:.... Przez przekroczenie progu 5 przedstawicieli Zieloni, po raz pierwszy, formalnie stali się partią parlamentarną.

Więcej informacji znajdziecie na domowej stronie partii:
www.scottishgreens.org.uk

Radek Czernych