Zamek Edynburski jest starożytną fortecą zbudowaną na szczycie Castle Rock, czyli 
Zamek Edynburski
wygasłego wulkanu, który wybuchł około 350 milionów lat temu i pozostawił po sobie bazaltową skałę wysoką na prawie 122 m n.p.m. Od strony zachodniej, południowej i północnej zamek chroniony jest przez strome klify mierzące około 80 m. Jedyna droga do zamku biegnie po łagodniejszym wschodnim stoku. Pod względem geologicznym przypomina nieopodal położony szczyt zwany ...:Arthur's Seat:....
Ślady obecności ludzkiej w okolicy zamku pochodzą z IX wieku p.n.e. Ptolemeusz opisywał w Edynburgu osadę Wotadynów. Od tego czasu do około 600 roku n.e. Castle Rock nie pojawia się w żadnych źródłach. Kolejną wzmiankę o skale znaleźć można w poemacie Y Gododdin - pojawia się tam nazwa Din Eidyn, czyli twierdza Eidyna. Na uwagę zasługuje fakt, że Eidyn został pokonany przez Anglów, którzy zajęli jego teren. Może to tłumaczyć pochodzenie nazwy Edynburg.
Za czasów króla Malkolma III (1058 - 1093) rezydencją królewską było Dunfermline. Edynburg zyskał miano królewskiego miasta dopiero za rządów jego najmłodszego syna - Dawida I (1124 - 1153). Jedyną pozostałością z tamtych czasów na Castle Rock jest Kaplica Świętej Małgorzaty
Do Zamku od strony miasta prowadzi słynna Królewska Mila (Royal Mile). Kończy się ona naprzedzamkowej Esplanadzie, na której co roku w sierpniu odbywa się festiwal Edinburgh Military Tattoo, czyli pokazy dudziarzy i doboszów. Z Esplanady na dziedziniec zamkowy prowadzi dobudowana w 1888 roku brama, mająca po obu stronach pomniki szkockich bohaterów, umieszczone tam w 1929 roku - po prawej stronie ...:William Wallace:..., a po lewej -  ...:Robert the Bruce:.... Nad bramą widnieje herb królewski z mottem "Nemo me impune lacessit" (...:patrz tutaj:...). Po przejściu przez bramę wchodzi się na mały dziedziniec, gdzie podziwiać można Half Moon Battery, czyli obronną część zamku w kształcie szerokiego walca, zbudowaną w 1574 roku na ruinach Wieży Dawida (David's Tower), wzniesionej na zlecenie syna Roberta the Bruce - Dawida II. Stanowiła ona główne wejście do zamku aż do roku 1573, kiedy to została zbombardowana na polecenie Jakuba VI, syna Marii Stuart, który chciał objąć panowanie na zamku,
One O'Clock Gun
okupowanym przez wiernego królowej Marii I sir Williama Kirkcaldy. Po dziesięciu dniach bombardowania wieży ta w końcu się zawaliła, odcinając okupujących od wody. Wkrótce sir William poddał się i oddał zamek w ręce księcia. Wtedy też na ruinach Wieży zbudowano Half Moon Battery. 
Po prawej stronie budynku biegnie dalej ścieżka prowadząca do następnej bramy z drewnianą  opuszczaną kratą, zwaną broną (Portcullis Gate). Za bramą rozpościera się kolejny dziedziniec nazywany Middle Ward, z którego dostać się można na najwyższy poziom kompleksu zamkowego. W północno-zachodniej części Middle Ward stoi działo o nazwie One O'Clock Gun, z którego strzela się codziennie o godzinie 13. Niegdyś miało to służyć żeglarzom na Firth of Forth, którzy mogli sprawdzić dokładność swoich czasomierzy. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że według legend wybrano godzinę pierwszą ze szkockiej oszczędności, aby nie trzeba było strzelać więcej razy. Poza działem, środkowy dziedziniec oferuje turystom zwiedzanie baraków wojskowych i kafeterię.
Kaplica Św. Małgorzaty
Na górnym dziedzińcu znajduje się wyżej wspomniana Kaplica Św. Małgorzaty (St. Margaret Chapel), będąca najstarszym budynkiem w Edynburgu. Została zbudowana na polecenie króla Dawida I w XII wieku i nazwana na cześć jego matki Małgorzaty, która zmarła w 1093 roku. Przed budynkiem znajduje się słynne XV-wieczne działo Mons Meg, należące do dział pierścieniowych z kutego żelaza, o kalibrze 56 cm i mogące wystrzelić pociski około 180 kilogramowe. Jeden z kamiennych pocisków, wystrzelony podczas ślubu ...:Marii Stuart:... z francuskim delfinem w 1558 roku, został umieszczony w Królewskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie może być podziwiany po dziś dzień. 
Południową część górnego dziedzińca zajmuje cytadela zwana Crown Square, ograniczona przez Narodowy Pomnik Poległych (National War Memorial) od północy, Pałac Królewski (Royal Palace) od wschodu, Wielką Salę (Great Hall) od południa i Koszary Królowej Anny (Queen Anne Barracks) od zachodu. Zdecydowanie najpiękniejszą częścią jest Pałac Królewski, wspaniale odrestaurowany i przystosowany dla zwiedzających. Najważniejsza w nim jest Komnata Koronna (Crown Room), gdzie umieszczone są szkockie ...:regalia:... oraz ...:Kamień Koronacyjny:.... Kompleks zamkowy obejmuje ponadto: Mill's Mount Battery (stanowisko artyleryjskie), Governor's House (Dom Komendanta), New Barracks (Nowe Koszary), Great Hall (miejsce uczt i ceremonii, do 1639 roku obradował tam szkocki parlament), Queen Anne Barracks, a w nich Scottish United Services Museum (Muzeum Wojskowe).