Wiadukt Glenfinnan jest wiaduktem kolejowym na trasie West Highland Line, łączącej Fort William z Malaig. Wiadukt położony jest w mieście Glenfinnan nad Loch Shiel, około 30 km 
Wiadukt Glenfinnan
na zachód od Fort William, w hrabstwie Highland
Zbudowany został między 1897 a 1901 rokiem ponad doliną rzeki Finnan, w pobliżu Loch Shiel. Głównym architektem był inżynier sir Robert McAlpine, a budowa wiaduktu była w tamtych czasach jednym z największych przedsięwzięć budowlanych z użyciem betonu. Na pamiątkę 100-letniej rocznicy budowy wiaduktu, na jednej z kolumn umieszczono pamiątkową tablicę
Wiadukt ma długość około 380 metrów i z lotu ptaku kształt łuku, otaczającego dolinę rzeki Finnan. Składa się na niego 21 łuków, z których najwyższy ma około 30 metrów wysokości. Podczas budowy wiaduktu miał miejsce nieszczęśliwy wypadek - jeden z wozów razem z woźnicą i koniem spadł z wysokości. Zarówno człowiek jak i zwierze zginęli na miejscu - pochowano ich w betonie wiaduktu. Na jednym z łuków znajduje się tablica upamiętniająca tę niezwykłą parę. 
Budowa obiektu miała ogromne znaczenie dla miejscowego przemysłu rybnego i ogólnego
Wiadukt na tle doliny
rozwoju gospodarczego regionu Highland, który po rugach spowodowanych klęską Szkotów w ...:bitwie pod Culloden:..., był regionem szczególnie zacofanym ekonomicznie w porównaniu do reszty Szkocji. 
W dzisiejszych czasach przez wiadukt w letnich miesiącach można przejechać zabytkową parową lokomotywą (Jacobite Steam Train).
Malownicze położenie i niezwykle romantyczny wygląd sprawiły, że wiadukt chętnie był wybierany jako miejsce akcji produkcji kinowych i telewizyjnych. Można go było podziwiać w filmach Charlotte Grey, Monarchowie Doliny oraz Ring of Bright Water z 1969 roku. Najbardziej jest on jednak kojarzony z filmem Harry Potter i Komnata Tajemnic. Przez ten wiadukt bowiem przejeżdżał słynny Hogwarts Express. Budowla pojawia się również w późniejszych produkcjach Harry'ego - Więzień Azkabanu i Czara Ognia.
W 2007 roku Glenfinnan Viaduct pojawił się na rewersie banknotu dziesięciofuntowego, wydanego przez ...:Bank of Scotland:...
Nieco na zachód od wiaduktu znajduje się oryginalnie zachowana stacja kolejowa, w której miłośnicy tej linii urządzili muzeum kolejarstwa.