Każdy klan szkocki ma swój własny tartan  (...:więcej:...).
Dudy, czyli narodowy instrument szkocki (...:więcej:...).
Pled o wzorze kiltu, opasujący ramiona i puszczona luźno.
Marynarka
 
Kilt - nosić bez bielizny! (...:więcej:...).
Sporran, czyli torebka noszona na kilcie (...:więcej:...).
Sgian Dubh - sztylet zatknięty za skarpetę (...:więcej:...)
Buty i skarpety


Tartan
- wełniana tkanina w kratę o różnych kolorach i szerokości, używana głównie przez szkockich mieszkańców wyżyn (Highlanders). Także wzór w kratę, w jaki tkano wełniane materiały. W obecnych czasach każdy z klanów posiada własny, odmienny wzór, uważany za rodzaj herbu rodowego. (Przed XVIII wiekiem był jedynie wzorem dekoracyjnym, natomiast klany rozpoznawały się... po gatunku rośliny zatkniętej przy berecie! - przypisek K.P.)

Pled - jest starannie dobrany do wzoru kiltu. Szkoci noszą go luźno upięty na ramieniu. Zwisa do pół łydki.

Marynarka - W zespołach cywilnych dudziarze noszą najczęściej tzw. Argyll Jacket (zwykle czarny). Na galowe okazje panowie wkładają tzw. Prince Charlie, który praktycznie nie jest noszony przez dudziarzy. - K.P.

Kilt  - szkocka męska spódniczka.

Sporran - torebka ze skóry, o półokrągłym kształcie, często ze zwisającymi ... Noszona na kilcie, aby ten nie podnosił się w czasie tańca lub pod wpływem wiatru.

Sgian Dubh - noszony na wielkie uroczystości czarny sztylet. Więcej o broni ...::: tutaj :::....

Buty - dudziarze noszą czarne buty z naciągniętymi getrami, tancerze mają miękkie sznurowane czarne buty ( zwłaszcza do Highland Dances)

Skarpety - tancerze noszą wysokie, białe skarpety pod kolana. Ich góra ozdobiona jest haftem pasującym do kiltu i lekko odgięta. Szkoci noszą zatknięty za prawą skarpetę Sgian Dubh.