Szetlandy są najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Szkocji, a co za tym idzie, także Wielkiej Brytanii.  Te skupisko około stu wysp liczy sobie 1,4 tys. kilometrów kwadratowych, które
Klify na wyspie Mainland - Eshaness
zamieszkuje 22 tysiące mieszkańców (cudo swoją drogą - mój Mikołów ma 40 tysięcy).
Główną wyspą archipelagu jest - kto by się spodziewał :) - oczywiście Mainland.
Szetlandy wyróżnia pogoda - nikogo nie dziwią dzikie sztormy u wybrzeży czy zimowe huragany. Natomiast lato na Szetlandach ma niezwykły urok. Deszcz pada rzadko, a przez kilka miesięcy panują białe noce - słońce prawie nie chowa się za horyzont. Wyspy zamieszkuje niezliczona liczba gatunków flory i fauny, również endemity. Przykładem mogą być ...:kucyki szetlandzkie:..., które są jedynymi konikami w Europie, wciąż żyjącymi na wolności w swoim naturalnym środowisku. Również owce (hodowane głównie na wyspie Fetlar) dają wyjątkowo dobrą wełnę - pochodzące stąd swetry są słynne na całym świecie.
Szetlandy przez pierwsze tysiąc lat naszej ery były zamieszkane przez ...:Piktów:..., a najstarsze
Krajobraz Szetlandów - półwysep Lunna na Mainland
ślady osadnictwa datują się na rok 3500 p.n.e. Po roku 600 irlandzcy mnisi wprowadzili na Szetlandy chrześcijaństwo. VIII i IX wiek to najazdy Normanów i przejęcie archipelagu przez Norwegię, przy czym do 1195 władzę na wyspach sprawował tzw. jarl czyli namiestnik Orkadów.
W 1469 roku norweski król Christian wydzierżawił Szetlandy i Orkady władcy Szkocji, Jakubowi III. Ten zaś żeniąc się z norweską królewną Małgorzatą przyłączył je do Szkocji (w 1472 r.). Podczas II wojny światowej wyspy były bazą kontaktu z ruchem oporu okupowanej Norwegii (trzeba wspomnieć, że z Szetlandów bliżej jest do norweskiego Bergen niż stolicy Szkocji).
Życie Szetlandów koncentruje się wokół portu Lerwic na Mainland. Poza portem na wyspach warto zwiedzić prehistoryczną osadę ...:Jarlshof:..., młyn Quendale Mill i latarnię morską z 1821 roku. Poza tym Szetlandy są wymarzonym miejscem urlopu każdego ornitologa zapaleńca.
Co roku na Szetlandach obchodzone jest święto ...:Up Helly-Aa:....
W 1966 roku Roy Grönneberg założył na Szetlandach lokalny oddział Szkockiej Partii Narodowej i odtąd prowadził walkę o autonomię Szetlandów. W 1969 roku zaprojektował on wspólnie z Billem Adamsem flagę archipelagu z okazji 500-lecia przyłączenia wysp do Szkocji. Chcieli oni podkreślić dwunarodowy charakter Szetlandów, gdyż przez pół milenium wyspy należały do Norwegii, a przez kolejne 500 lat - do Szkocji. Flaga ma kolory szkockie, natomiast zamiast krzyża świętego Andrzeja widnieje na niej krzyż nordycki. Oficjalną flagą Szetlandów stała się w 2005 roku.