Święty Andrzej był Apostołem, bratem Szymona Piotra, urodzonym w Betsaidzie, nad Jeziorem Galilejskim. Trudnił się 
Święty Andrzej - El Greco ok. (1610-14)
łowieniem ryb, mieszkał w Kafarnaum razem z Piotrem. Nauczał o Jezusie przed i po Ukrzyżowaniu. Misjonował w Azji Mniejszej i Grecji, a przypuszczalnie także w Rosji i Polsce. Umęczony na krzyżu Saltire (w kształcie litery X -  z greckiego Christos
), w okolicach roku 62-70 n.e. w greckim Patrai.
Krzyż św. Andrzeja  umieszczony jest we ...:fladze:... Szkocji. Z tego krzyża apostołował jeszcze przez dwa dni. "Dzieje Andrzeja" głoszą, że ukrzyżowanie było karą za nawrócenie żony Aegeasa, namiestnika Patrai w Grecji. 
W 345 roku Cesarz Konstantyn Wielki postanowił przenieść kości świętego Andrzeja z Patras do Konstantynopolu. Święty Regulus został poinstruowany przez anioła by zanieść relikwie na daleki północny-zachód. Dotarł w 732 roku na brzeg Fyvie i założył osadę Świętego Andrzeja (miasto St Andrews).
Święty Wilfrid przyniósł część relikwii po pielgrzymce do Rzymu. Król ...:Piktów:..., Angus MacFergus, umieścił je w St Andrews dla podkreślenia prestiżu nowej diecezji.
Noc przed bitwą blisko Athelstaneford w regionie Lothian, około 832 r., gdzie Angus dowodził armią, Szkoci zobaczyli na niebie formację chmur w kształcie krzyża św. Andrzeja. Wzięli to za pomyślny znak: i rzeczywiście. Następnego dnia wygrali bitwę.
Oficjalnie święty Andrzej został ogłoszony patronem Szkocji w ...::Deklaracji z Arboath:..., po zwycięstwie ...:Roberta the Bruce:... w bitwie pod Bannockburn w 1314. Saltire jest narodową flagą od 1385 roku.

...::: Dzień świętego Andrzeja :::... przypada 30 listopada. W noc poprzedzającą, tzw. Andrzejki - 29 listopada - urządza się wróżby. Z wosku można odczytać swoją przyszłość. Istnieje kilka wskazówek dla przyszłych panien młodych:
  • Jeśli chcesz zobaczyć swojego małżonka, musisz w Andrzejki poprosić o pomoc św. Andrzeja, a noc z 29 na 30 listopada przespać nago. Wtedy zobaczysz oblubieńca w snach...
  • Zapamiętaj, skąd w noc andrzejkową słychać szczekanie psów. Stamtąd nadejdzie ukochany...