W hrabstwie Borders, w pobliżu miasta Dunbar, na wschodnim wybrzeżu Szkocji, znajduje się maleńka i urokliwa wioska St Abbs. Liczy ona dwie główne ulice, wzdłuż których znajdują się niewielkie chatki oraz jedną drogę prowadzącą do przystani.
Przylądek St Abb's
Nazwa miasteczka pochodzi od imienia nortumbriańskiej księżniczki Ebby, która po katastrofie swojego statku w VII wieku, dotarła na brzeg w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wioska. Tam też około 643 roku, na pamiątkę swojego uratowania, zleciła budowę klasztoru. Do swojej śmierci około 680 roku piastowała tam zaszczytną funkcję opata. Kilka lat później doszło do pożaru na terenie skromnych, drewnianych budynków klasztornych i tym sposobem klasztor zniknął z powierzchni ziemi. Zachowały się jedynie pozostałości muru otaczającego niegdyś budynki, można go podziwiać na wzgórzu Kirk Hill. Sama księżniczka została później wyświęcona.
W drugiej połowie XIX wieku do rozwoju małej wioski rybackiej, jaką dotąd było St Abbs, przyczyniła się inwestycja kampanii piwowarskiej z Edynburga. Ufundowała ona budowę portu rybackiego i przystani na brzegach skalistej zatoki.
W 1857 roku w pobliżu przylądka doszło do katastrofy okrętu Mantello. To skłoniło słynnych architektów, Davida i Thomasa Stevensonów, do zaprojektowania latarni morskiej. Została
Latarnia St Abbs 
- zdjęcie z 1906 roku
ona zbudowana na skale, co jednak ciekawe, nie w najwyższym punkcie, tylko niżej, także ma za sobą skały. Sama latarnia ma ciekawy kształt. Brak jest bowiem typowej wysokiej wieży, a lampa umieszczona jest bezpośrednio na betonowej podstawie. W 1862 roku latarnia zaczęła pełnić swoje funkcje. Całkowite zautomatyzowanie nastąpiło w 1993 roku.
Wokół wioski, na terenie przylądka, zajmując obszar 81 hektarów, rozciąga się malowniczy Rezerwat Przyrody St Abb’s Head. Na jego terenie można podziwiać majestatyczne, wysokie na 90 metrów, strome kamienne klify, wśród których gniazda wije wiele gatunków ...:nadmorskich ptaków:.... Po utworzeniu Rezerwatu objęto ochroną około 60,000 ptaków, w tym mewy trójpalczaste, ...:maskonury:..., nurzyki i alki, kormorany oraz fulmary. Poza ptakami, Rezerwat zachwyca również zaskakującym bogactwem łąkowych okazów flory, z których do najpiękniejszych należy dziki tymianek. Tereny łąkowe są również schronieniem dla motyli, w tym rzadkich gatunków.
W pobliżu latarni morskiej znajduje się sztucznie zbudowane jezioro Mire Loch, o długości około 600 metrów.
Przylądek St Abb’s jest rajem dla miłośników wędkarstwa, nurkowania i surfingu. Skały przylądka to głównie pozostałości wulkaniczne i piaskowce. Nieustannie zachodząca erupcja doprowadziła do powstania pod wodą wielu zagłębień w skałach. Nurkować można na głębokość prawie 30 metrów, podziwiając piękno podmorskiego życia. Liczne łódki przycumowane na przystani oferują turystom wyprawę przez lśniącą taflę, gdzie czasem można dostrzec delfina lub wieloryba. Jedną z możliwości jest Clifftop Tours – wycieczka z St Abb's Head samochodem terenowym, prowadząca do Westerside (krótsza, 12 kilometrowa) lub do Dowlaw (dłuższa, 24 kilometrowa). Ukazuje ona wszystkie atrakcje okolicy.