Sporran jest to torba zrobiona ze skóry lub futra, noszona na łańcuchu owiniętym wokół talii z przodu ...:kiltu:... . Ponieważ kilt nie ma kieszeni, w sporranie nosi się klucze, pieniądze, karty kredytowe, dokumenty, a niektórzy nawet piersiówkę. Sporran chroni także noszącego przed wiatrem, gdyż kilt tradycyjnie powinien być noszony bez bielizny. Istnieje kilka rodzajów sporranów:

  • "dzienny" - zwykle zrobiony z czarnej lub brązowej skóry z małą ozdobą. Często z przodu tego typu sporranu przyczepione są trzy skórzane frędzle, a na skórze wytłoczone są celtyckie ornamenty.
  • "odświętny" - jest większy niż wersja dzienna i bardziej zdobiony. Zwykle ma chromowaną lub srebrną blaszkę przytrzymującą górę sporranu oraz futrzany front z doczepionymi skórzanymi lub futrzanymi frędzlami. Na blaszce mogą być wyryte zawiłe plecionki celtyckie. Może także zawierać kamień szlachetny, oset, godło klanu lub inny symbol.
  • "pół-odświętny" - front sporranu pokryty jest futrem, jednak brak jest blaszki - klapa jest tradycyjna, skórzana.
  • "wojskowy" - jest noszony razem z resztą galowego stroju. Dudziarze zwykle noszą bardziej ostentacyjne sporrany z długimi końskimi ogonami, które szeleszczą i poruszają się z jednej strony na drugą podczas marszu na paradach.
Dzienny sporran Pół-odświętny sporran Odświętny sporran


Prawidłowo noszony sporran zwisa nieznacznie poniżej pasa. Dlatego ważne jest dopasowanie stylu i wzoru sporranu do noszonej klamry. Może ona zawierać te same motywy co blaszka sporranu i ...:Sgian Dubh:... .
Podczas wykonywania czynności mogących uszkodzić genitalia noszącego (jak na przykład taniec), noszący często przesuwa sporran na biodro, by tam swobodnie sobie zwisał.

Sporrany zaprezentowane na stronie pochodzą ze sklepu Scotweb Store (www.scotweb.co.uk)