Jaskinia Smoo (Smoo Cave) jest dużą jaskinią usytuowaną w linii brzegowej, około 2 km od 
Jaskinia Smoo (zdj. Glen Wallace)
miasta Durness, na północnym wybrzeżu Szkocji, w hrabstwie Highland.  
Nazwa jaskini pochodzi od nordyckiego słowa smjugg lub smuga, co oznacza dziurę lub kryjówkę. 
Jest to unikalna w Wielkiej Brytanii jaskinia, gdyż powstała w wyniku działalności zarówno wód słonych, jak i słodkich. Główna komora bowiem pierwotnie jest dziełem morza, natomiast komory wewnętrzne zostały wydrążone przez strumienie. W dzisiejszych czasach Morze Północne bardzo rzadko zagląda do jaskini, wyjątkowo tylko w przypadku wysokich wiosennych przypływów.
Do jaskini przez dziurę w sklepieniu wpada ponadto rzeka Allt Smoo, która tworzy wewnątrz wysoki na 20 metrów wodospad.
Geologicznie skały wokół jaskini zbudowane są z dolomitów dolnego ordowiku i dolnego kambru. Powstała wzdłuż granicy pomiędzy dwoma
Wodospad w jaskinii (zdj. Simon Grogan)
formacjami skalnymi. 
Jaskinia składa się z trzech głównych części. Pierwszą jest duża jaskinia wydrążona przez morze. Znajduje się ona z przodu i zawiera wejścia do komór bocznych. Drugą częścią jest komora, do której wpada Allt Smoo, tworząc wodospad. Ostatnia część to małe jamy wydrążone przez słodkie wody.
Obecnie jaskinia Smoo mierzy 83 metry długości. Wejście do głównej komory ma około 15 m wysokości i 40 m szerokości, co czyni je  największymi wrotami morskiej jaskini w Wielkiej Brytanii. Przed wejściem znajduje się długi na 600 m pas piachu i żwiru, który niegdyś był częścią Smoo Cave, ale z powodu zawalenia się dachu tworzy jakby przedsionek, otoczony dawniejszymi ścianami, teraz porosłymi trawą. Ta część nazywana jest Geodha Smoo
Wykopaliska archeologiczne ujawniły na terenie jaskini przedmioty pochodzące z epoki żelaza oraz z epoki najazdów nordyckich.

zdjęcia udostępnione na licencji Creative Commons Atribution-Share Alike 2.0 Generic