Jest wiadome, iż Szkoci, jako naród, czytają więcej gazet i książek niż pozostałe państewka Wielkiej Brytanii. Szkocki ...:system edukacji:... jest powszechnie uznawany, jako jeden z najlepszych dla uniwersytetów, o których miejsca ubiegają się studenci z całego świata (włącznie
Edwin H. Landseer 
- Portret Waltera Scotta
ze mną ^^). Szkocja jest miejscem bogatym w literaturę i pisarzy rozpoznawanych i docenianych we wszystkich zakątkach naszej Mateczki Ziemi.
Na ich czele znajduje się Sir Walter Scott. Jego pierwszą powieścią był Ivanhoe, którego ukończył w 1791 roku. Pomiędzy rokiem 1815, a 1828 stał się bardzo płodnym pisarzem. W tym okresie napisał dwadzieścia jeden powieści. Należały do nich, np.: Guy Mannering, Old Mortality, Rob Roy, Redgauntlet oraz Fair Maid of Pearth.
Urodził się w 1771 roku. Swoją karierę zawodową rozpoczął jako prawnik i od 1799 do 1832 pełnił zaszczytną funkcję zarządcy (szeryfa ^_^) Selkirkshire. W mieście Selkirk nadal można odwiedzić sąd, w którym pracował.
Jego pierwszym krokiem w świecie literatury było wydanie "Szkockich Ballad". Następnie zaczął pisać poematy epickie, stał się również uznanym biografem. W roku 1797, mając 26 lat poślubił Charlotte Carpenter, a w 1812 kupił małe gospodarstwo rolne - Clarteyhole, które wspólnie rozbudowali na przestrzeni lat i zmienili nazwę na Abbotsford. Ten piękny dom, spoglądający na Tweed, tuż za Selkirk jest otwarty dla turystów. Scott był zapalonym kolekcjonerem antyków, włącznie z imponującym zbiorem zbroi i broni (prawdziwy pistolet Rob Roy'a, czy miecz Mortrose'a). Ponad 9000 książek zdobi jego prywatną bibliotekę. Nie wiem jak wy, ale ja bym tam umarł szczęśliwy ^_^ (ja też - przyp. redaktorki). Zmarł w Abbotsford, 21 września 1832 roku. Został pochowany w opactwie Dryburgh, niedaleko rodzinnego domu, na swoim ukochanym Pograniczu.
Jego dzieła połączyły zwykłych ludzi i autentyczne wydarzenia. Akcja większości powieści rozgrywa się w jego ukochanej Szkocji. "Dzieci" Scotta to połączenie romansu i legendy, przedstawiające zderzenia kultur i uczuć.
W 1995 powieść Sir Scott'a oparta na romantycznej postaci ...:Rob Roy'a:..., najbliższego odpowiednika angielskiego Robin Hood'a, doczekała się ekranizacji (w roli głównej Liam Nelson). Jak się szybko okazało film zdobył wielkie uznanie ze strony krytyków.

Radek Czernych

Od redakcji - warto również wspomnieć, że sir Walter zainicjował nowy rodzaj literacki - powieść historyczna. Powstało nawet pojęcie "scottyzm". Inspirację z jego powieści czerpał m.in. Henryk Sienkiewicz - tworząc takie dzieła jak "Potop", "Ogniem i mieczem" i "Pan Wołodyjowski".