Szkockie regalia czyli klejnoty koronacyjne (Honours of Scotland) są najstarszymi insygniami władzy w Europie. Składają się z trzech elementów: Korony, Berła i Miecza. Ich pochodzenie ocenia się na piętnasty - szesnasty wiek. Używano ich do koronacji królów, aż do Karola II w 1651 roku. Później nie były już używane.
Dzisiejszy swój wygląd Korona zawdzięcza Jakubowi V, który w 1540 roku zamówił u 
Regalia Szkocji - rycina E. Goodalla 
z XIX wieku
edynburskiego złotnika, Johna Mosmana, przerobienie jej na bardziej modną w tamtych czasach. Wykonana jest z czerwonego aksamitu i ma gronostajową podszewkę. Obręcz opasająca Koronę zrobiona jest ze szkockiego złota, a wyłożona dwudziestoma dwoma kamieniami szlachetnymi i dwudziestoma klejnotami wyjętymi z poprzedniej korony. Ponadto zdobią ją perły ze szkockich wód.
Cztery złote łuki są ozdobione złotymi i lakierowanymi na czerwono liśćmi dębu, najwyraźniej francuskiej roboty. W punkcie, gdzie łuki się zbiegają, tkwi kula emaliowana na granatowo z namalowanymi złotymi gwiazdami, przedstawiająca firmament. Wieńczy ją duży krzyż złoto-czarny z wtopionym w środek ametystem w kształcie prostokąta. Górne i boczne ramiona ozdobione są perłami. Ponadto zatopiono w niej złoty sygnet należący do ...:Roberta the Bruce:.... Korona waży 3 funty 10 uncji (1644g).
Berło jest prezentem od papieża Aleksandra VI dla króla Jerzego IV, podarowany w 1494 roku. W 1536 zostało wydłużone i zmienione. Berło jest posrebrzane, na szczycie znajduje się kryształowa kula ze szlifowanego kryształu górskiego i perła. Zawiera ono kilka symboli chrześcijańskich - delfiny (symbole Kościoła) na szczycie Berła oraz ikony przedstawiające Dziewicę Marię trzymającą Chrystusa, świętego Jerzego i świętego Andrzeja trzymającego krzyż Saltire.
Miecz był to również prezent papieski - od Juliusza II dla Jerzego IV podarowany w 1507 roku. Ostrze zawiera figury św. Piotra i Pawła oraz wyryte imię Juliusza II. Posrebrzaną rękojeść zdobią liście dębu i żołędzie - herb Juliusza. Miecz wykonał w Rzymie dla papieża mistrz rzemieślnictwa, Domenic da Sutri. Mierzy 4,5 stopy - prawie 1,4 m!
Po koronacji ...:Marii:..., Jerzego VI i Karola I, regalia były ostatni raz użyte w 1651 roku przy koronacji Karola II. W Anglii, Karol I został ścięty i zniesiono jego władzę. Oliver Cromwell, ogłaszający się Lordem Protektorem Anglii, Szkocji i Irlandii, nakazał zniszczyć 
Jakub I - Paul van Somer
wszystkie regalia angielskie. Na szczęście szkockie klejnoty koronacyjne zostały ukryte w małym kościółku. Po Restauracji ...:Stuartów:... nie używano ich więcej.
Do Aktu o Unii z 1707 roku, który jednoczył Szkocję i Anglię w Królestwo Wielkiej Brytanii, regalia znajdowały się w siedzibie szkockiego parlamentu w Edynburgu i symbolizowały nieobecnego króla. Po jego podpisaniu, parlament przeniósł się do Londynu, a klejnoty umieszczono w skrzyni i przez sto lat uważane były za zaginione. Dzięki poszukiwaniom ...:sir Waltera Scotta:... udało się je odnaleźć po ponad stu latach, w 1818 roku. Umieszczono je w Crown Room, czyli Komnacie Koronnej w ...:Zamku Edynburskim:.... Do dziś można je tam podziwiać, obok ...:Kamienia ze Scone:..., który udało się odnaleźć i sprowadzić do Edynburga w roku 1996. Komnata znajduje się w narożniku pałacu.
W 1941 roku ponownie ukryto regalia w obawie przed ich zniszczeniem podczas nalotów niemieckich. Wydobyto je w 1953 roku i wręczono królowej Elżbiecie II, powróciły jednak do Crown Room.