Ian Rankin urodził się 28 kwietnia 1960 roku w hrabstwie Fife, w Szkocji. Obecnie jest jednym z najpoczytniejszych autorów powieści kryminalnych w Wielkiej Brytanii oraz czołowym pisarzem tego gatunku na świecie.
Zanim stał się pełnoetatowym pisarzem Rankin pracował przy zbieraniu winogron, jako świniopas, taksówkarz, muzyk w zespole punkowym oraz w sekretariacie uniwersyteckim. Po ukończeniu Uniwersytetu w Edynburgu, na 4 lata przeniósł się do Londynu a potem na francuską wieś na sześć lat. Właśnie wtedy rozpoczął swoją karierę pisarza. Obecnie mieszka w Edynburgu ze swoją żoną oraz dwójką synów.

Rankin zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim jednemu z bohaterów jego książek, inspektorowi Rebusowi. Akcja książek najczęściej toczy się w Edynburgu. Rankin nie zamierzał pisać kryminałów. Sądził, że jego pierwsze powieści Supełki i Krzyżyki oraz Z głębi mroku należą raczej do nurtu klasycznego i odwołują się do szkockich tradycji Roberta Louisa Stevensona a nawet Muriel Spark (temat pracy doktorskiej Rankina). Jednak książki zaklasyfikowano jako typową literaturę fikcji.
Uspokoił go Allan Massie, pisarz oraz naukowy opiekun Rankina, mówiąc: „Któż chciałby zostać nudnawym akademickim pisarzyną, mogąc być kolejnym John’em Buchan’em.”

Rankin został stypendystą Hawthorndena oraz wygrał nagrodę Chandler’a – Fulbright’a. Wygrał również dwa Sztylety Stowarzyszenia Autorów Powieści Kryminalnej, a w roku 1997 Złoty Sztylet za Black & Blue (która również była nominowana do Nagrody Edgara Mystery Writers of America za najlepszą powieść). Jednak Nagrodę Edgara otrzymał dopiero w 2004 roku za Resurrection Men. W 2005 został nagrodzony Kryształowym Sztyletem za całokształt twórczości. Otrzymał również dwa honorowe doktoraty, jeden z Uniwersytetu Abertay Dundee, a drugi z Uniwersytetu Św. Andrzeja.

Radek Czernych