Najbardziej wyróżniającą cechą frontowej strony banknotów emitowanych przez The Royal
Portret lorda Ilaya pędzla Allana Ramsaya
Bank of Scotland
jest podobizna pierwszego naczelnika Banku, lorda Ilaya. Żył on w latach 1682-1761, będąc prawą ręką pierwszego i najdłużej rządzącego premiera brytyjskiego, Roberta Walpole.
Odegrał on znaczną rolę w ustanowieniu szkockiej odrębności bankowej. Był ściśle zaangażowany w założenie The Royal Bank of Scotland w 1727 roku i przez następne dziesięć lat pełnił rolę jego naczelnika, a także brał udział w otwarciu British Linen Company w 1746 roku. Zasłużył się także wsparciem dla szkockich uniwersytetów, a w szczególności poparciem dla otwarcia Szkół Medycznych w Edynburgu.
Podobizna na banknotach bazuje na dziele Allana Ramsaya, który to obraz spoczywa w zbiorach Narodowej Szkockiej Galerii Portretów. Lord Ilay widnieje również jako znak wodny na banknotach.
Inne cechy charakterystyczne to oryginalny rysunek użyty na wcześniejszych banknotach The Royal Bank of Scotland, przedstawiający fasadę oficjalnego biura banku znajdującego się przy St Andrew Square nr 36 w Edynburgu. Jest tam umieszczona także podobizna sufitu hollu banku i logo stworzone dla firmy w 1969 roku.  
Seria Ilay jest emitowana od 1987 roku. Każdy banknot emitowany przez The Royal Bank of Scotland posiada inny motyw na odwrocie.

Banknot 1 £ - przedstawia Zamek Edynburski na wzgórzu zamkowym
...:Zamek Edynburski:... zbudowany jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok naEdynburg. Wznosi się ono 20 stóp nad Princess Street. Najstarszą część zespołu zamkowego stanowi kaplica św. Małgorzaty, zbudowana przez Dawida I w roku 1130. Od tego czasu zamek pełnił funkcje obronne. W 1313 roku Szkoci rozebrali elementy umocnień, po czym odbudowali je w 1359 roku. Zamek przez wieki służył za warownię i zarazem siedzibę królów. Tam urodził się Jerzy Vi, syn Marii, Królowej Szkotów. Po śmierci Elżbiety I Jakub VI objął panowanie nad Anglią i zjednoczył oba królestwa jako Jakub I (1603 r.).
Banknot 5 £ - przedstawia zamek Culzean.
Zamek Culzean leży na szczycie klifu w Ayrshire, który stromo opada ku morzu. Z okienrozciągają się przepiękne widoki na wzburzone fale, i dalej, ku wyspom Arran i Kintyre. Sięgający XV-tego wieku zamek, został gruntownie przebudowany w latach 1777-1792 przez Roberta Adama na zlecenie Davida Kennedy'ego (dziesiątego hrabię Cassilis). Renowacja ta całkowicie zmieniła wygląd zamku. Przy klasycznych liniowych elementach można zobaczyć średniowieczne wieżyczki. Zespół zamkowy otoczony jest murem, wewnątrz którego rozciągają się parki i ogrody. Znajduje się tam również jezioro, po którym pływają białe łabędzie. Wnętrze zamku urządzone jest w jasnych, pastelowych kolorach. Wystrój jest bardzo bogaty, a na ścianach Zbrojowni można podziwiać herb Cassilisów w otoczeniu bagnetów.
Banknot 10 £ - przedstawia zamek Glamis.
Zamek Glamis jest rezydencją osiemnastego hrabiego Strathmore i Kinghorne. Można śmiało zaliczyć go do najbogatszych zamków Szkocji. Tam spędziła dzieciństwo Królowa Matka i urodziła się księżniczka Małgorzata. Najstarsza część pałacu pochodzi z XI-tego wieku. W roku 1372 Robert II przekazał zamek Johnowi Lyonowi.
Zamek liczy pięć pięter i zbudowany jest na planie litery L. Górna część zamku ozdobiona jest mnóstwem stalowych wieżyczek, blankami murów i kominami. Wokół pałacu rozciągają się ogrody, w których można spotkać mnóstwo pomników.

Banknot 20 £ - przedstawia zamek Brodick.
Zamek Brodick jest elegancką, wiktoriańską rezydencją pochodzącą ze średniowiecza. Wokół zamku rozciąga się geometryczny ogród z rabatami i rododendronami posadzonymi przez księżną, należącą do rodziny Montrose.
Jako jedyny zamek na banknotach emitowanych przez The Royal Bank of Scotland nie jest usytuowany na głównym lądzie, lecz znajduje się na wyspie Arran.
W dzisiejszych czasach zamek znajduje się pod administracją  The National Trust for Scotland.

Banknot 50 £ - przedstawia zamek Inverness. Banknot został dodany w roku 2005, przedtem nie był emitowany.
Neogotycki zamek Inverness znajduje się na północy Szkocji w mieście Inverness. Zbudowany został w latach 1835-36 wg projektu edynburskiego architekta Williama Burna, przedstawiciela szkockiego stylu baronialnego. Budowla powstała z czerwonego piaskowca. Obecnie mieści się tam sąd okręgowy, część zamku udostępniona jest do zwiedzania.
Oryginalna twierdza została wysadzona w powietrze podczas walk jakobickich. Jedyną pozostałością, która dotrwała do dzisiejszych czasów jest studnia.

Banknot 100 £ - przedstawia zamek Balmoral.
Zamek Balmoral, letnia rezydencja rodziny królewskiej, znajduje się w górnej części doliny rzeki Dee, niedaleko Braemar.
Z zachodniego skrzydła pałacu rozciąga się widok na starannie wypielęgnowany Ogród Różany.
Zamek został zbudowany w 1853 roku, by zastąpić istniejący budynek.
Był ulubionym miejscem odpoczynku królowej Wiktorii, a po niej tradycję relaksu w zamku przejmowały następujące po sobie rodziny królewskie.


W 2016 roku bank wyemitował banknot polimerowy o nominale 5 £, którego front przedstawia szkocką poetkę i pisarkę Nan Sheperd, autorkę opowiadania The Living Mountain, którego fragment znajduje się na banknocie. Na drugiej stronie znajduje się obrazek przedstawiający dwie makrele, muszkę midge oraz fragment wiersza The Choice autorstwa Sorley MacLean.
Na 2017 rok planowana jest emisja polimerowego banknotu
10 £. Na froncie ma znajdować się portret Mary Somerville (szkockiej fizyczki i polimatki), a na odwrocie dwie wydry.