Owce rasy Scottish Blackface są najczęściej spotykaną odmianą owiec w Wielkiej Brytanii.
Owce na pastwisku
Stanowią 30% wszystkich owiec w Zjednoczonym Królestwie. W 1989 roku ich wełna stanowiła 40% wełny produkowanej w Szkocji i 1/12 - produkowanej na Wyspach Brytyjskich. Ta twarda i łatwo adaptująca się do trudnych warunków rasa spotykana jest w różnych niesprzyjających okolicach, jak szkockie góry czy
...:wrzosowiska:... Dartmoor w angielskim hrabstwie Devon.
Początki tej rasy są nieustalone. Pierwsza wzmianka pochodzi z XII-wiecznych zapisków klasztornych. Mnisi używali wełny "ciemnotwarzych owiec" do produkcji własnych ubrań oraz na eksport do Europy. W 1503 roku król Jakub IV założył trzodę liczącą 5.000 sztuk w lesie Ettrick, na południe od Peebles w regionie Borders. W XIX wieku owce rozprzestrzeniły się z regionu Borders w góry i na wyspy, a także do Irlandii Północnej i Stanów Zjednoczonych. Tam też z ich wełny wyrabia się doskonałe dywany.
Owce Blackface mają grube rogi i czarne pyski (czasem nakrapiane białymi plamami), a ponadto czarne nogi. Ich sierść jest długa i mocna, by chronić je przed mrozem i silnym wiatrem. Są w stanie przetrwać najgorszą zimę, jaka nawiedziłaby Wielką Brytanię. Runo uzyskane ze strzyżenia jednej owcy waży od 1,75 do 3 kg, a włosy mierzą 15 do 30 cm. Dorosłe
Owca na wrzosowisku
osobniki ważą od 40 do 70 kg, w zależności od bogactwa pastwiska.
Jagniątka rodzą się późną wiosną (kwiecień-maj). Ważą 3,5-4,5 kg w pojedynczej ciąży, bliźniaki - odpowiednio po 0,5 kg mniej. Owieczki Blackface są wspaniałymi matkami i gotowe są poświęcić się dla ochrony swoich jagniąt. Mają dużo mleka i mogą jednocześnie karmić jagniątka i być strzyżone - nawet wtedy, gdy są pasane na wyjątkowo ubogich pastwiskach.
Przez lata powstało wiele pododmian tej rasy, jednak najczęściej spotyka się odmianę Perth. Są to owce stosunkowo duże, o długiej sierści, hodowane głównie w północno-wschodniej Szkocji, hrabstwie Devon w Anglii, w Kornwalii i Irlandii Północnej. Drugą znaną odmianą są owce Lanark - mniejsze, z krótszą sierścią, spotykane w Szkocji i Irlandii.
W Szkocji działa The Blackface Sheep Breeders' Association, czyli organizacja zrzeszająca hodowców owiec tej rasy. Organizują wystawy i wyprzedaże w całej Szkocji.