W Szkocji można podziwiać wiele miejsc kultu pogańskiego. Najwięcej prehistorycznych głazów znajduje się na wyspach, zarówno archipelagu Orkadów, jak i Hebrydów. Na Szetlandach brak jest pamiątek po ludach, które czciły bóstwa w obrębie megalitycznych kręgów.

Callanish (Tursachan Callanais, Callanish I) - układ
Callanish
megalitów mieszczący się na zachodnim wybrzeżu wyspy Lewis w archipelagu ...:Hebrydów:.... Wiek Stojących Głazów z Callanais ocenia się na 3500 - 5000 lat (około 2000-3000 rok p.n.e.). 13 głównych głazów tworzy okrąg o średnicy 13 m, z dodatkowym głazem w środku, a na cztery strony świata rozchodzą się od niego ścieżki wytyczone przez mniejsze skały (na północ najdłuższa), co tworzy z lotu ptaka obraz ...:celtyckiego krzyża:.... Najwyższe głazy mają 5 m, najniższe około 1 metra, średnio 4 m. W środku znaleziono ludzkie szczątki z około 2200 r. p.n.e. Miejsce to służyło przez wiele lat jako cmentarz, a także przypuszczalnie jako kalendarz oparty o pozycję księżyca.

Ring of Brodgar - głazy tworzą prawie zamknięty okrąg składający się z 27 kamieni.
Ring of Brodgar
Położony w zachodniej części wyspy Mainland na ...:Orkadach:.... Głazy stoją na małym przesmyku między Loch of Stenness i Loch of Harray. W środku okręgu nigdy nie prowadzono prac wykopaliskowych, ale przypuszcza się, że krąg pochodzi z około 2500 roku p.n.e. Okrąg ma średnicę 104 m i jest jednym z największych megalitów znalezionych na Wyspach Brytyjskich. Początkowo zbudowany był z 60 głazów. Podobnie jak większość tego typu okręgów, otacza go rów o głębokości 3 m i szerokości 9 m.

Stones of Stenness - 12 głazów, z których najwyższy mierzy 5,6 metra. Leży w pobliżu Pierścienia Brodgar na Mainland (Orkady). 4 pozostałe głazy o wysokości powyżej 5 m tworzyły niegdyś razem z ośmioma innymi kamieniami okrąg o średnicy 32 m. Mniejsze głazy tworzą kwadrat wewnątrz okręgu. Znaleziono w nim skremowane kości ludzkie, węgiel drzewny i pozostałości garnków. Kamienne koło otoczone jest rowem o głębokości 2 m i 7 m szerokości, w którym odkryto kości zwierzęce. Prawdopodobnie pochodzi co najmniej z trzeciego tysiąclecia p.n.e. Do XVIII wieku Kamienie ze Stennes służyły jeszcze jako miejsce kultu nordyckich bogów. W 1814 roku miejsce te odwiedził ...:Walter Scott:.... Później jakiś farmer postanowił usunąć kamienie i zniszczył jeden z nich. Niedaleko położony Odin Stone również został zniszczony.

Stone of Settler - najwyższy megalit na Orkadach, mieszczący się na wysepce Eday leżącej w północno-środkowej części Orkadów.
 

Kamienie ...:piktyjskie:... - najprawdopodobniej służyły jako pomniki poświęcone poszczególnym osobom, jako symbol przynależności do klanu czy rodu. Kilka znaleziono przy miejscach pochówku. Możliwe jest, że służyły jako słupki graniczne, wyznaczające terytoria zależne od danego plemienia.

Kamienie piktyjskie są bogato zdobione wyrytymi rysunkami. Jest blisko 35 różnych symboli, podzielonych na kategorie. Pierwsza z nich to symbole abstrakcyjne, bez szczególnego znaczenia (klasa 1). Druga klasa - to rysunki zwierząt (np. żmija, łosoś, wilk, jeleń, orzeł i bestie piktyjskie). Ostatnią grupą są lustro i grzebień (klasa 3). Prawie wszystkie symbole występują w parach, czasami z dodatkowym rysunkiem lustra lub grzebienia. Przypuszczalnie każdy z symboli jest znakiem innego klanu.
  • Sueno Stone - sześciometrowy głaz z czasów Piktów. Pokryty rzeźbieniami opisującymi walkę pomiędzy Normanami z Orkadów a osadnikami z Moray. W dzisiejszych czasach megalit pokrywa szklana osłonka, która ochrania go przed korozją. Kamień stoi w północno-wschodniej Szkocji w pobliżu wioski Forres w regionie Speyside.
  • Knocknagael Boar Stone (klasa 1) - znaleziony w Knocknagael na peryferiach
  • Inverness. Obecnie znajduje się w Highland Council HQ, St Glenurquhart w Inverness.
  • Tote Stone (klasa 1)- położony w wiosce Tote na Skye
  • Kamienie Piktyjskie z Meigle w pobliżu Forfar - znajdują się w muzeum przekształconym ze starej szkoły
  • Kamienie Piktyjskie z Aberlemno - trzy głazy stoją wolno przy drodze, a jeden na cmentarzu