Krzyże celtyckie można po dziś dzień spotkać na terytorium Szkocji, Irlandii, jak również i w
Krzyże na cmentarzu w Stirling
Kornwalii i Walii. Jest to forma krzyża czteroramiennego wpisanego w okrąg. Najprawdopodobniej symbolizuje Słońce, a wydłużenie ramion i nadanie mu formy krzyża łacińskiego, nastąpiło już po chrystianizacji Brytanii. Krzyż celtycki był znakiem nordyckiego boga Odyna, który to symbol przejęli mieszkańcy zachodnio-północnej Europy. Do dziś krzyż ten kojarzy się nierozłącznie z Irlandią i Szkocją.
Kościół uznaje krzyż celtycki jako jeden z krzyży chrześcijańskich, choć jest on głównie symbolem tzw. celtyckiego chrześcijaństwa, a pochodzi jeszcze z czasów pogańskich.
W regionach zamieszkiwanych niegdyś przez ...:Celtów:... znaleźć możemy tzw. wysokie krzyże (high crosses), które zaczęto stawiać w VII wieku w Irlandii, a później na terenie Szkocji i Walii. Okrąg pierwotnie służył do podtrzymania ramion krzyża, jednak z czasem sam w sobie stał się ozdobą. Niektóre krzyże pokryte są runami. Pozostała większość jest bogato zdobiona rysunkami zwierząt, ludzi i celtyckimi splotami. W IX i X wieku na krzyżach zaczęto ryć sceny biblijne. W XIII wieku w większości miejsc zaniechano budowy krzyży celtyckich. Uważa się, że stawiano je jako symbole statusu, głównie monarchy lub patrona.

Do najsłynniejszych krzyży w Szkocji zaliczają się:

 • Krzyż Św. Marcina, znajduje się na ...:Ionie:..., w pobliżu klasztoru założonego w 563
  Kildalton
  roku dzięki świętemu Kolumbie. Krzyż powstał między 750 a 800 rokiem. Usytuowany jest przy drodze prowadzącej do Opactwa. Front krzyża pokrywają sceny biblijne. W środku znajduje się Maryja z Dzieciątkiem, poniżej Daniel i Lwy, potem Abraham i uniesione miecze (ofiara Izaaka), Dawid grający na harfie, Dawid i Goliat oraz Dawid i Saul. Mierzy 4,3 m wysokości.
 • Krzyż Św. Jana, a właściwie jego replika, stoi u drzwi Opactwa, tuż przed Kaplicą Św. Kolumba. Oryginał znajduje się w muzeum Opactwa, gdyż krzyż był źle zrobiony i runął wkrótce po postawieniu. Był jednym z najszerszych krzyży celtyckich (rozpiętość 2,2 m), ale z tego powodu często się przewracał przy większym wietrze. Jest najprawdopodobniej w wieku Krzyża Św. Marcina. Obecnie ma wysokość 5,3 m.
 • Kilchoman - krzyż znajdujący się na wyspie Islay, w pobliżu starego kościoła. Datowany jest na około 1400 rok.
 • Kildalton pochodzi mniej więcej z 800 roku. Również stoi na Islay.
  Front zdobią obrazy Maryi z Dzieciątkiem oraz Dawida z Lwami, a tył pokrywają zwierzęta i sploty.
 • Krzyż Dupplin jest krzyżem ...:piktyjskim:..., pochodzącym z około 820 roku. Zrobiony jest z czerwonego piaskowca, a wyryto na nim sceny religijne i tradycyjne piktyjskie zwierzęta (patrz ...::: Megality :::...). Ma 2,5 m wysokości i leży w dolinie Strathearn.
 • Krzyż Oronsay leży na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu ...::: Hebrydów Wewnętrznych :::..., jednak zbudowany został na Ionie w XV wieku.