Knap of Howar
jest kolejną, obok ...:Skara Brae:..., neolityczną osadą na
...:Orkadach:.... Leży na wyspie Papa Westray, położoną około 20 mil na północ od
Widok na większy dom (zdj. Mark Longair)
Kirkwall na Mainland. 
W jej obrębie znajduje się najstarszy stojący budynek mieszkalny w północnej Europie. Jego pochodzenie szacuje się na 3500 rok p.n.e., a więc jest starszy niż osada Skara Brae. 
W osadzie życie kwitło przez przynajmniej pięć wieków (do około 3100 roku p.n.e.).
Osada została odkryta w 1930 roku, kiedy to morze odsłoniło mury wioski. Zaniechano wtedy prac odkrywczych i wioska pozostawała opuszczona. Na nowo wznowiono wykopaliska w latach 70-tych XX wieku. 
Obecnie miejsce to znajduje się pod opieką ...:Historic Environment Scotland:....
Zagroda z zabudowaniami składa się z dwóch przyległych prostokątnych budynków o grubych murach z niskimi wejściami skierowanymi w stronę morza. Za drzwiami znajduje się długi korytarz chroniący przed wiatrem. 
Starszy i większy z domów jest połączony ścieżką z leżącym obok, który mógł być drugim domem lub przydomowym warsztatem. Oba budynki pozbawione są okien, a oświetlane były przypuszczalnie przez dziurę w dachu, która służyła także do odprowadzania dymu. Oba pomieszczenia podzielone są na kilka mniejszych za pomocą cienkich murów..Budynki stoją blisko brzegu, choć pierwotnie znajdowały się bardziej w głębi lądu. Kamienie na budowę osady pochodziły z morza, a mieszkańcy rozłupywali je na cieńsze głazy, z których potem konstruowano kamienne mury.
Do dziś zachowały się mury o wysokości 1,6 m, które obejmują ściany oraz podstrzesze. W domach znajdują się kamienne meble, na podstawie których archeolodzy mogą wnioskować o życiu dawnych mieszkańców. Znaleziono paleniska, kamienne parawany, łóżka i półki na składowanie różnych rzeczy.
Badania pozostałości po ekskrementach wykazały, że mieszkańcy Knap of Howar hodowali bydło, owce i świnie, uprawiali jęczmień i pszenicę i łowili ryby morskie łapiąc je w sieci. Przypuszczalnie na połowy udawali się na łódkach i stamtąd wyrzucano sieci.
Odnalazła się także spora liczba naczyń typu Unstan (doskonale zrobione i dekorowane neolityczne naczynia, zwykle eleganckie misy), co łączy mieszkańców osady z kurhanami położonymi w okolicy, w tym z kurhanem Unstan. Podobne naczynia znaleziono w Balbrindie i Eilean Domhnuill.

zdjęcie udostępnione na licencji Creative Commons Atribution-Share Alike 2.0 Generic