The Kelpies, czyli dwie 30-metrowe rzeźby przedstawiające głowy koni, znajdują się w mieście Falkirk, w pobliżu Kanału Forth i Clyde. Zostały zaprojektowane
The Kelpies
przez Andy'ego Scotta, a ich ukończenie nastąpiło w październiku 2013 roku. Rzeźby stanowią jakby wschodnią bramę kanału, w miejscu gdzie kanał wpada do rzeki Carron.
Nazwa pochodzi z wierzeń ludowych. Kelpie, według tradycyjnych szkockich podań, jest duchem wodnym o kształcie konia, mogącym przybrać również postać ludzką. Jeździec, który odważył się dosiąść Kelpie, zostawał porwany w głębiny i zatapiany. Kelpies powodowały również sztormy o brzegów Szkocji.
Nazwa dla rzeźb została wybrana przez firmę Scottish Canals – ma obrazować przeobrażenie w rejonie Falkirk. Ponadto jest to hołd złożony koniom, które w ciągu wieków pracowały w przemyśle i rolnictwie rejonu Falkirk.
Rzeźby wzorowane były na dwóch koniach, które miały za zadanie wozić turystów po parku Pollock County pod Glasgow. Pierwszy nazywał się Duke i przedstawia go Kelpie z głową zwróconą w dół, drugi – Baron (Kelpie z głową zwróconą w górę). Oba konie należały do rasy Clydesdale, która była często używana do pracy przy kanałach.
The Kelpies są częścią projektu The Helix, mającego na celu stworzenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców hrabstwa Falkirk. The Helix powstał na nieużytkach pomiędzy Falkirk a Grangemouth. W skład kompleksu wchodzi położony w części centralnej park (o powierzchni 350 hektarów), duża
Rzeźby i okolica
laguna umożliwiająca uprawianie sportów wodnych, wiele boisk do gry oraz ścieżki dla pieszych i rowerów, o łącznej długości 27 km.
The Kelpies posiadają stalową konstrukcję nośną, pokrycie wykonane jest ze stali nierdzewnej. Każda rzeźba waży 300 ton, a betonowy fundament pod nią – 1200 ton . Do ich budowy użyto 928 specjalnie uformowanych stalowych płyt. Produkcja stali na rzeźby trwała kilka lat, jednak sama budowa rzeźb odbywała się pomiędzy lipcem a październikiem 2013 roku i kosztowała 5 milionów funtów. Rzeźby zostały udostępnione w kwietniu 2014 roku. Posiadają własne centrum turystyczne, w którym można zakupić bilety na oprowadzanie z przewodnikiem, a także zwiedzanie rzeźb wewnątrz.
W Szkocji znajdują się dwie makiety The Kelpies w skali 1:10 (trzymetrowe). Makiety są ruchome i umieszczane w różnych przy okazji ważnych wydarzeń. Zdobiły już lotnisko w Edynburgu, targi Expo w latach 2011-13, Uniwersytet w Glasgow oraz Bryant Park w Nowym Jorku.