Kamień ze Scone - (gael. Lia Fáil) - Kamień Koronacyjny królów Szkocji, zwany był też Kamieniem Przeznaczenia, który miał wskazywać kolejnego władcę.
Jest to podłużny blok czerwonego piaskowca o długości około 65 cm, szerokości 40 cm i grubości 25 cm. Na górnej powierzchni kamienia widoczne są ślady obróbki dłutem.
Według legendy kamień ten służył Jakubowi jako poduszka w Betel, gdzie syn Izaaka doznał 
Kamień w Opactwie Westminsterskim
objawienia, gdy przyśniła mu się anielska drabina sięgająca do nieba. Później został podobno przewieziony z Syrii do Egiptu przez Gatelusa, który uciekając przed zarazą pożeglował Nilem i morzem do Hiszpanii. Następnie znalazł się w Irlandii, gdzie służył już jako kamień koronacyjny dla królów Szkotów z ...:Dalriady:..., którzy sprowadzili go do Szkocji podczas inwazji na nią. Inne źródła podają, jakoby kamień miał służyć za ołtarz świętemu Kolumbowi podczas jego misji w Szkocji. Kenneth MacAlpin, pierwszy król jednocześnie Szkotów i ...:Piktów:..., przeniósł go w 838 roku do opactwa w Scone i od tamtej pory władcy szkoccy siadywali na nim podczas koronacji. Według starych kronik "nie było króla Szkocji, który by pierwej, w czasie koronacji, nie usiadł na tym kamieniu, w Scone, którą pierwsi władcy wyznaczyli na stolicę Alby". W Scone pozostawał do 1296 roku, kiedy to Edward I, wiedziony chęcią posiadania cennej relikwii u swojego boku, zabrał kamień do Opactwa Westminsterskiego.
25 grudnia 1950 roku
czterem szkockim studentom (Ian Hamilton, Gavin Vernon, Kay Matheson i Alan Stuart) udało się wykraść Kamień z Westminsteru, jednak podczas wyciągania  go z katedry pękł na dwie części. Udało im się przywieźć obie części do Szkocji, gdzie zostałnaprawiony przez  kamieniarza z Glasgow, Roberta Graya. Trwały już wówczas poszukiwania Kamienia wszczęte przez brytyjski rząd. 11 kwietnia 1951 roku Kamień ze Scone umieszczono na ołtarzu Opactwa Arbroath, jako symbol ...:Kościoła Szkockiego:.... Jak tylko Londyn dowiedział się o miejscu przechowywania Kamienia, został on zabrany do Westminsteru.
W 1996 roku Kamień Przeznaczenia uroczyście powrócił do Szkocji i został umieszczony w ...:Zamku Edynburskim:... w Crown Room obok ...:klejnotów koronacyjnych:....


Except old seers do feign
And wizard wits be blind
The Scots in place must reign
Where they this stone shall find ...

Zgodnie z przeznaczeniem Kamień ze Scone używany był ostatnio podczas koronacji Elżbiety II 2 czerwca 1953 roku. Dalej będzie spełniał swoje zadanie obwieszczając światu władcę nie tylko Szkocji, ale i całej Wielkiej Brytanii.