Jarlshof jest pochodzącą z różnych czasów osadą, używaną od epoki brązu do XIX-tego
Wheelhouse (zdj. Otter)
wieku
. Wiele źródeł wskazuje, iż w tym miejscu ludzie zamieszkiwali nieprzerwanie przez blisko cztery tysiące lat. Osada położona jest w południowej części wyspy Mainland na ...:Szetlandach:.... Na jej terenie znajdują się pozostałości kuźni z epoki brązu, ...:broch:... z epoki żelaza oraz budowli mieszkalnych - domów ...:piktyjskich:..., zabudowań Wikingów, wheelhouse oraz średniowiecznych zagród farmerskich. 
Znajduje się tu również XVII-wieczny dworek, któremu ...:Walter Scott:..., po wizycie na wyspie, nadał nazwę Jarlshof w swojej powieści "Piraci". Ruiny prehistorycznej osady zostały odsłonięte podczas gwałtownego sztormu, który nawiedził wyspę w 1905 roku. 
Najstarsze budynki w kompleksie datują się na epokę brązu i wczesną epokę żelaza. Są to domy mniejsze niż te ze ...:Skara Brae:..., ale wykazujące podobne rozmieszczenie. Niektóre z domów połączone są z podziemnymi spiżarniami, a jeden z najstarszych budynków używany był przez kowala brązu około 800 lat p.n.e.
W południowej części kompleksu można podziwiać osadnictwo epoki żelaza
Widok na osadę (zdj. Otter)
i jego rozwój - od broch do wheelhouse, czyli okrągłych kamiennych domów, w których ..(radial piers).. nie tylko dzielił podłogę na część mieszkalną i magazynową, ale również pomagał podtrzymać dach. Tego typu mieszkania budowano jedynie na Szetlandach i ...:Wyspach Zachodnich:...
Największą część osady stanowią pozostałości po Wikingach. Najstarszy dom, pochodzący zpierwszej połowy IX-tego wieku, jest typowym długim domem, jakie w tych czasach stawiano na terenie Skandynawii. Do jego budowy użyto kamieni i torfu. Dom mierzy 20 m długości i 7 m szerokości, a składa się z dwóch izb - mieszkalnej i kuchni. Wokół domu znaleziono również inne budynki gospodarstwa wiejskiego - byre..., kuźnię oraz mały kwadratowy budynek, służący zapewne jako sauna. Wikingowie byli farmerami i rybakami. Pozostawili po sobie wiele ozdobnych przedmiotów, natomiast znaleziono tylko trzy kawałki broni. W drugiej połowie XIII-tego wieku domy Wikingów zostały opuszczone , a następnie pokryte przez piasek. 
Na wschód od osady Wikingów znajduje się średniowieczna farma podobna do budynków w ...:Muzeum Chaty Szetlandzkiej:...
Jarlshof znajduje się pod opieką ...:
Historic Environment Scotland:...

zdjęcie udostępnione na licencji Creative Commons Atribution-Share Alike 2.0 Generic