The Old Man of Hoy (Starzec z Hoy) jest 137-metrową (450 stóp) skałą zbudowaną z
The Old Man of Hoy po prawej stronie
czerwonego piaskowca i osadzoną na cokole z bazaltu, który chroni kolumnę przed gwałtownym zawaleniem. Skała znajduje się w pobliżu Zatoki Rackwick na zachodnim brzegu wyspy Hoy, drugiej co do wielkości wyspy należącej do archipelagu Orkadów. Powolna erozja, spowodowana uderzającymi w skałę sztormami i wiatrami, co roku powoduje zmniejszanie się kolumny. Nie da się przewidzieć, ile czasu jeszcze będzie można podziwiać wspaniałego Starca z Hoy, zanim runie do morza.
Do skały można dostać się z Rackwick ścieżką - odległość wynosi około 4 km. Droga przebiega nad stromym klifem i jest bardzo śliska i grząska, dlatego dla niektórych dojście do skały może być problemem. Dojście z Rackwick zajmuje co najmniej 45 minut w jedną stronę.
Początek ścieżki oznaczony jest znakiem ostrzegawczym, który informuje turystów, że na szlaku nie znajduje się żadna stacja pomocy i wchodzi się na własne ryzyko. The Old Man of Hoy najprawdopodobniej powstał mniej niż 400 lat temu. Na mapach z czasów pomiędzy rokiem 1600 a 1750 na tym obszarze kartografowie zaznaczali cypel, bez żadnej osobnej skały. Rysownik William Daniell uwiecznił skałę, jakby wspartą na dwóch nogach na swoim szkicu datowanym na 1814-1819 rok (po prawej). Prawdopodobnie stąd
Szkic W. Daniella z 1814-1819 roku
wzięła się nazwa skały. Obrazek można nadal podziwiać w lokalnym muzeum. Na początku XIX wieku sztorm oderwał jedną z nóg, pozostawiając skałę w kształcie ogromnej kolumny, którą możemy podziwiać do dziś.
Po raz pierwszy na Starca z Hoy wspiął się Chris Bonington, Rusty Baillie i Tom Patey w 1966 roku. Natomiast 8-9 lipca 1967 telewizja BBC na żywo nadawała relacje ze wspinaczki trzech par: Bonington i Patey tą samą trasą co rok wcześniej, a nowi wspinacze - pary Joe Brown i Ian McNaught-Davis oraz Pete Crew i Dougal Haston - w dwóch innych miejscach.
Obecnie skała oferuje kilka ścieżek wspinaczkowych, o różnych stopniach trudności - w skali brytyjskiej od E1 do E6.
Ciekawostka: Starca z Hoy możemy podziwiać w teledysku zespołu Eurythmics do piosenki "Here Comes the Rain Again" z 1984 roku.