Ostatni wtorek stycznia w mieście Lerwick na ...:Szetlandach:... obchodzone jest największe na świecie święto ognia - nordycki festiwal Up Helly-Aa. Początki uroczystości sięgają najazdów Wikingów na wyspy, czyli około 1000 lat temu. W Skandynawii obchodzone było święto Yule, czyli pogańska uroczystość na cześć narodzin nowego boga słońca, które przypadało na przesilenie zimowe, około 21 grudnia. Prawie miesiąc później celebrowano koniec świąt, czyli Uphallyday - od tego czasu Wikingowie wracali do zwyczajnego trybu życia, można było do woli ucztować i bawić się.

Święto rozpoczyna się rano, około siódmej, procesją ponad dziewięciuset mężczyzn przebranych w tradycyjne kostiumy Wikingów. Szereg przechodzi ulicami Lerwick. Na czele 
Palenie łodzi Wigingów (fot. Anne Burgess)
stoi Jarl, czyli mężczyzna wybierany spośród tzw. komitetu, który corocznie wskazuje swojego przywódcę spośród mężczyzn, którzy przynajmniej piętnaście lat wchodzą w jego skład.
Panowie niosą pochodnie aż do przystani, gdzie czeka pełnowymiarowa atrapa łodzi Wikingów (drakkar) i następuje jej uroczyste spalenie. Po procesji uczestnicy odwiedzają tamtejsze dwory, gdzie odgrywane są scenki z filmów lub programów telewizyjnych, parodiuje się lokalne wydarzenia, a wszystkiemu towarzyszą śpiew, tańce, bębny i wystrzały.
Up Helly-Aa obchodzone jest w większości wiosek na Szetlandach, jednak tylko w Lerwick następuje spalenie drakkaru. W pozostałych miejscach łodzie wysyłane są na morze, by odnaleźć zaginionych Wikingów...

Po raz pierwszy festiwal został opisany w 1824 roku, kiedy wszyscy mieszkańcy przez całą noc bawili się na ulicach miasta, śpiewając, tańcząc i ucztując. Około 1840 wprowadzono tradycję palenia pochodni, a trzydzieści lat później pojawiły się przebrania. Późne lata osiemdziesiąte XIX wieku to początek zwyczaju palenia galery Wikingów w porcie, natomiast Jarl jest wybierany od 1906 roku.

 Grand old Vikings ruled upon the ocean vast,
Their brave battle-songs still thunder on the blast;
Their wild war-cry comes a-ringing from the past;
We answer it "A-oi"!
Roll their glory down the ages,
Sons of warriors and sages,
When the fight for Freedom rages,
Be bold and strong as they!


zdjęcie udostępnione na licencji Creative Commons Atribution-Share Alike 2.0 Generic