Hebrydy dzielą się na Wewnętrzne i Zewnętrzne (Wyspy Zachodnie). Obie grupy oddzielone są cieśninami Minch i Little Minch.
Hebrydy zostały zasiedlone ok. 4500 r. p.n.e. Pierwsi mieszkańcy byli rolnikami. pozostawili po sobie pamiątki w postaci głazów neolitycznych. Z rokiem b>700 n.e. dopłynęli na Hebrydy Wikingowie. Do Szkocji wróciły w 1266 r.

Największą wyspą Hebrydów Wewnętrznych jest Skye. Nazwę nadali Wikingowie, a "skuy"
Wyspa Skye
oznacza chmurę. W 1897 r. drogą połączono wyspę z wybrzeżem Szkocji. Wtedy to rozpoczął się najazd turystów na Skye. Skye jest centrum życia gaelickiego. Na wyspie wciąż można usłyszeć rozmowy w tym języku. Na Skye przybywa się także, by podziwiać szczyty Cuilins lub niezwykle ciekawą linię brzegową, którą tworzą naprzemiennie wystające cypelki i wcinające się wgłąb zatoki. Warte zobaczenia są także klify Weist Point. Największym miastem Skye jest Portree, a nieco mniejsze to Broadford, Kyleakin i Sconser
Poza Skye wyróżnia się tzw. Małe Wyspy. Należą do nich  Canna, Rum, Eigg i Muck. Leżą one na południe od Skye. Rewolucję w historii wysepek wprowadziły dwie rośliny. Pierwsza to ziemniak - wywołał wyż demograficzny. Druga to wodorosty - wraz z zapotrzebowaniem na tę roślinę doszło do masowej migracji na wyspy i przeludnienia. 

Na archipelag składa się ok. 200 wysp, z czego tylko 15% jest zamieszkałych. Północny
North Uist
kraniec  stanowi Lewis (Laodhas). Jest to największa wyspa tej grupy. W głównym mieście, Stornoway (Steornabhagh), mieszka ok. 8 tys. ludzi. Praktycznie całe  życie miasta tętni wokół portu, który niestety zapomniał już o latach swojej świetności. Na Lewis można podziwiać zamek wzniesiony w 1863 roku. 
Pagórki wyspy wznoszą się najwyżej na wysokość 800 m. Lewis porosła jest ...:torfowiskami:... i ...:wrzosowiskami:... oraz posiada dość urozmaiconą linię brzegową, zwłaszcza w okolicy skał Rubha Robhanais na północy wyspy. 
Wyspa Harris (Na Hearadh) jest połączona z Lewis wąskim pasmem ziemi. Podział wyspy na Lewis i Harris ma korzenie w historii - odzwierciedla tereny sporów klanu MacLeodów. Krajobraz wyspy jest bardzo zróżnicowany - na północy górzysty, na południu - piaszczysty. 
Kolejną wyspą na południe jest North Uist (Uibhist a Tuath). Rzeźbę wyspy tworzą charakterystyczne jeziorka, w których można złowić łososia i pstrąga. Warto obejrzeć też dwie osady neolityczne - Barpa Langas (grobowiec) i Pobull Fhinn (krąg kamienny). Droga z North Uist prowadzi na południe na wyspy Benbecula (Beinn na Faoghla) i South Uist (Uibhist a Deas). Pierwsza z nich nie wyróżnia się niczym szczególnym. Mieszkańcy zatrudnieni są głównie w fabryce amunicji. Druga wyspa jest zdecydowanie bardziej okazała, a jej ozdobą są wspaniałe plaże. Nieco ku południu leży Barra (Barraigh). Jest to urocza wysepka, na której wznosi się zamek Kisimul, własność klanu MacNeilów. Dwie południowe wyspy - Barra i South Uist - są katolickie.