Glen Coe (zwana Gleann Comhann w języku ...:gaelickim:...) jest doliną położoną w regionie Highland. Uważana jest przez wielu jako najpiękniejsze i najbardziej spektakularne miejsce w Szkocji. Niesłusznie nazwa Glen Coe tłumaczona jest jako "Dolina Łez" z uwagi na strome zbocza wznoszące się ponad dno doliny. Znana jest głównie z powodu rzezi, jaka odbyła się tam w 1692 roku na członkach wspierającego ...:jakobitów:... klanu McDonaldów. Na pamiątkę tego wydarzenia rodzina McDonaldów postawiła tam krzyż w 1883 roku.
Dolina Glen Coe
Dolina w kształcie litery U została utworzona przez lodowiec i mierzy około 16 km długości. Szerokość dna doliny nie przekracza 700 m, a mniej więcej w połowie długości zwęża się ostro w tzw. Przesmyk Glencoe.
Od wschodu Glen Coe sąsiaduje z wrzosowiskami ...:Rannoch Moor:..., a wejścia do doliny strzeże szczyt Buachaille Etive Mor, zwany wielkim pasterzem Etive. Równocześnie szczyt oznacza wejście do doliny położonej na południe od Glen Coe - Glen Etive. Od wschodniego wejścia dolina ciągnie się na zachód około 12 km, po czym zwraca się na północny-zachód i kończy wioską Glencoe, położoną przy brzegu jeziora Loch Leven. W wiosce znajduje się muzeum etnograficzne.
Południową ścianę doliny znaczy pasmo szczytów: Buachaille Etive Mor, następnie na zachód od niego Buachaille Etive Beag, a najbardziej na zachód - masyw Bidean nam Bian, z ramionami zwanymi Trzema Siostrami. Od północy Glen Coe jest ograniczona masywem Aonach Eagach.
W dnie doliny płynie rzeka Coe, która źródła bierze pod Buachaille Etive Beag, po czym kieruje się na zachód, a w miejscu Przesmyku Glencoe tworzy wspaniały wodospad. Następnie biegnie przez małe jezioro Loch Achtriochtan, kieruje się na północny wschód przepływając przez wioskę Glencoe i uchodzi do Loch Leven, które jest ramieniem słonowodnego jeziora Loch Linnhe.  
Panorama doliny Glen Coe

Glen Coe jest popularnym miejscem turystycznym - zarówno z powodu pięknych scenerii i znaczenia historycznego, jak i przez swoje położenie blisko głównej drogi prowadzącej na północ Szkocji (A82). Dolinę można zwiedzać dochodząc do niej szlakiem ...:West Highland Way:..., który łączy się następnie ze ścieżką zwaną Old Military Road, prowadzącą z Glen Etive.
Na amatorów wspinaczek górskich czeka wiele szczytów na południowej ścianie doliny, z których część ma status Munro (zobacz ...:tutaj:...). Natomiast poszukiwacze przygód mogą udać się na północ. W paśmie Aonach Eagach znajdują się bowiem dwa najbardziej niebezpieczne i zdradliwe szczyty w Wielkiej Brytanii - Sgor nam Fiannaidh (996 m) i Meall Dearg (951 m).
Do innych interesujących miejsc należy zaliczyć także Jaskinię Osjana, w której miał urodzić się ten legendarny celtycki bard i rzekomy autor "Pieśni Osjana" odkrytych i przetłumaczonych później przez ...:Jamesa McPhersona:....