Szlak Great Glen Way biegnie doliną ...:Glen More:... z Fort William do Inverness i mierzy 117,5 km. W zależności od formy przejście całej trasy zajmuje 4 do 7 dni. Oficjalne otwarcie szlaku dla turystów miało miejsce w kwietniu 2002 roku.
Start trasy warto zaplanować sobie w Fort William i podążać na północ – wtedy słońce chowa się za plecami i nie męczy wędrowców, jednocześnie wspaniale oświetlając dzikie tereny szlaku. Z drugiej strony Great Glen Way może być przedłużeniem szlaku ...:West Highland Way:... dla turystów wędrujących z Glasgow.
Pierwszego dnia wyrusza się z Fort William, gdzie szlak się rozpoczyna w pobliżu stacji kolejowej. Nieco na północ od miasta znajduje się XIII-wieczny zamek Inverlochy. Przepięknie utrzymana rezydencja warta jest obejrzenia, choćby tylko z zewnątrz. Dalej szlak przecina rzekę Lochy i od miejscowości Corpach biegnie wzdłuż Kanału Kaledońskiego. Tutaj też można podziwiać majestatyczne Schody Neptuna, czyli podwyższenie poziomu Kanału o 21 m.
Dalej podąża się wzdłuż Kanału Kaledońskiego do miasteczka Gairlochy, położonego na południowym brzegu jeziora Loch Lochy. Tam warto udać się na spoczynek, po przejściu 18 km. 
Drugiego dnia ruszając z Gairlochy do Laggan, ponad 19 km trasą, idzie się zachodnim
Loch Oichy - zdj. David de Rosier
brzegiem jeziora Loch Lochy. Wędrówka jest mało uciążliwa, dlatego można dołożyć sobie kilka kilometrów i nie zatrzymywać się w Laggan, tylko kierować się dalej w kierunku Fort Augustus wzdłuż wschodniego brzegu Loch Oich. Dystans pomiędzy tymi miastami wynosi 17,5 km. Podejście jest jednak łagodne, a następny odcinek trasy (z Fort Augustus do Invermoriston) – stosunkowo krótki – mierzy 13 km. Dlatego też nie zatrzymując się w Laggan skraca się wędrówkę o jeden dzień. Dochodząc do północnego brzegu Loch Oich napotyka się znów Kanał Kaledoński, podążający do miasta Fort Augustus, znajdującego się na południowym brzegu Loch Ness. Szlak biegnie dalej na północ zalesionym zachodnim brzegiem Loch Ness, zmierzając ku Invermoriston, gdzie kończy się trzeci dzień podróży.
Czwartego dnia, podążając na północ ku Drumnadrochit, trzeba się liczyć z przejściem 22,5 km. Szlak wiedzie dalej zachodnim brzegiem Loch Ness, a pod wieczór dochodzi się do Urquhart Castle. Nikomu chyba nie trzeba go przedstawiać - to właśnie z tego zamku
Zamek w Inverness
 zdj. David de Rosier
najczęściej było widać potwora ...:Nessie:.... Zamek został wysadzony w powietrze w 1692 roku, w obawie przed zajęciem go przez ...:jakobitów:....
Po zwiedzeniu zamku 3 km dalej znajduje się już Drumnadrochit. W miasteczku warto zajrzeć do Centrum Nessie, gdzie możecie dokładnie zapoznać się z historią poszukiwań potwora.

Na piąty dzień przypada zdecydowanie najtrudniejszy odcinek szlaku. Droga mierzy bowiem 29 km, prowadząc do Inverness i wznosząc się do góry. Najwyższy punkt Great Glen Way znajduje się ponad drogą A82. W tym też miejscu dolina się kończy, a oficjalnym północnym krańcem trasy jest zbudowany z czerwonego piaskowca zamek Inverness.