Szkocja ma dwie flagi - Saltire lub Krzyż św. Andrzeja (biało-niebieska) i Lion Rampant (żółto-czerwona). Flaga Saltire przedstawia biały krzyż świętego Andrzeja (Crux decussata) - czyli w kształcie litery X. Według legendy apostoł Andrzej poprosił władze rzymskie, które skazały go na śmierć, by nie krzyżowały go na podobnym krzyżu, na jakim umarł Chrystus. Tak też się stało.
Saltire jest najstarszą używaną flagą w Europie. Według legendy motyw flagi wziął początek od bitwy rozegranej blisko Athelstaneford w regionie Lothian, około 832 r. Tam Angus mac Fergus, król ...:Piktów:... i ...:Szkotów:..., pokonał armię Athlestane'a, króla Northumbrii. W noc przed bitwą Angus modlił się o zwycięstwo i ukazał mu się święty Andrzej. Apostoł przepowiedział wygraną. Następnego dnia Szkoci zobaczyli na niebie formację chmur w kształcie krzyża św. Andrzeja. Dodało im to odwagi i wygrali bitwę.
W 2003 roku Szkocki ...:Parlament:... wystandaryzował kolor tła flagi jako Pantone 300.
Saltire została przyłączona do flagi Wielkiej Brytanii, ale odcień niebieskiego w obu flagach różni się. Flaga Wielkiej Brytanii ma kolor Pantone 280.

Lion Rampant (zwana także Royal Standard o
f Scotland) jest flagą używaną przez szkockich królów. Początki sięgają XII-wieku, gdy król Wilhelm I "Lew" zmienił symbol szkockiej suwerenności z dzika na lwa (w 1165r.). W tymże roku na fladze pojawiła się czerwona, podwójna, zdobiona motywami roślinnymi ramka. W 1603 roku Lion Rampant została wcielona do Flagi Królewskiej Wielkiej Brytanii. Do dziś jest wywieszana w Holyrood House i zamku Balmoral, kiedy nie urzęduje tam Królowa. Mogą jej także używać reprezentanci korony - jak Premier, Lordowie Porucznikowie,  Lord Wysoki Komisarz Kościoła Szkockiego oraz Lord Lyon King of Arms.
Nieoficjalnie flaga używana jest podczas meczów futbolowych.

Stare Godło Królewskie Szkocji używane było przez władców do 1603 r. Po raz pierwszy użyte zostało przez Wilhelma I, zwanego Lwem (1165-1214). Przedstawia czerwonego lwa w pozycji stojącej (Lion Rampant), na koronie królewskiej, trzymającego beżową szarfę z okrzykiem wojennym "W obronie". Kornona spoczywa na złotej przyłbicy, a tarczę godła podtrzymują dwa uwiązane jednorożce - prawy z flagą Saltire, lewy z Lion Rampant. Na tarczy godła również widnieje Lion Rampant.
Obecnie, po utworzeniu Zjednoczonego Królestwa, używa się w Szkocji innego godła. Po bokach znajdują się uwiązany jednorożec z flagą Saltire oraz angielski lew z flagą Anglii. Tarcza herbu zawiera w kwadrancie pierwszym i czwartym godło Lion Rampant, w drugim - angielskie godło (trzy złote smoki na czerwonym tle), a w trzecim - złotą harfę Irlandii na niebieskim tle.
Na obu godłach, zarówno starym jak i nowym, całość spoczywa na zielonej łące pokrytej ostami, a podstawę tworzy łacińska sentencja na niebieskiej szarfie głosząca "Nemo me impune lacessit"(patrz ...:Oset:...).