Ewan Gordon McGregor (tak brzmi jego pełne nazwisko) urodził się 31 marca 1971r. w Crieff, w Perthshire, w Szkocji. Już od najmłodszych lat marzył o tym, aby zostać
Ewan McGregor
(zdj. Caroline Bonarde Ucci)
aktorem. Pewnie niemały wpływ na jego decyzje miał fakt, ze jego wujek, Dennis Lawson, także jest aktorem. Mały Ewan napatrzył się na niego w roli pilota Wedge'a w "Gwiezdnych Wojnach" i zapragnął pójść jego śladem. W wieku szesnastu lat młody McGregor porzucił szkołę, aby podjąć prace w Perth Repertory Theatre. Pomagał w garderobach, budował dekoracje, a czasami trafiła mu się rola statysty. Przez rok uczył się aktorstwa w Kirkcaldly w Fife. Następnie zdecydował się zaryzykować i opuścić Szkocje. Wyjechał do Londynu, gdzie został przyjęty na studia aktorskie w Guildhall School of Music and Drama.
Zadebiutowal rola w serialu "Lipstick on Your Collar" w 1992r. "Być człowiekiem" Billa Forsytha to najwcześniejszy film, w jakim można zobaczyć Ewana (dosłownie przez kilka chwil...). To jednak wystarczyło mu, aby zwrócić na siebie uwagę.
W 1994 roku Ewan wystąpił w jednym odcinku "Ostrego dyżuru" (na pewno pamiętacie ten napad na sklep), za co dostał nominacje do nagrody Emmy. Jeszcze w tym samym roku spotkał Johna Hodge'a (scenarzysta), Andrew MacDonalda (producent) i Danny'ego Boyle'a (reżyser), co zaowocowało wspaniała współpraca. Jej efektem były trzy filmy: "Płytki grób", "Trainspotting" i "Życie mniej zwyczajne". W 1996 roku Ewan pojawił się w kontrowersyjnym "Pillow Book" Petera Greenawaya i kasowej "Emmie" Douglasa McGratha. 1997 i 1998 były latami skromnych, ale naprawdę udanych obrazów McGregora w reżyserii Marka Hermana: "Orkiestra" i "O mały głos".
Od 1999 roku kariera Ewana ciągle nabiera tempa. Odkąd wcielił się w role młodego Obi-Wan Kenobiego w "GW: Mrocznym Widmie" Lucasa, może przebierać w ofertach.
Niezapomniana kreacje stworzył w "Moulin Rouge!", był za nią nominowany do nagrody Złotego Globu.
Ewan nie ogranicza się jednak wyłącznie do aktorstwa, jest tez producentem (Long Way Round) i reżyserem (Tube Tales, Amerykańska Sielanka).
W 1995 roku Ewan ożenił się. Jego wybranka jest Francuzka, Eve Mouvratis. Para ma cztery córki: Clarę Mathildę (ur. 1996), Esther Rose (ur. 2001), Jamiyan (adoptowana, ur. w 2006 r. w Mongolii) oraz Anouk (ur. 2011).

Radek Czernych

zdjęcie udostępnione na licencji Creative Commons Atribution-Share Alike 3.0 Unported