Rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo

Ziemie rolnicze w Szkocji zajmują około ¼ powierzchni. Na zdecydowanej większości póldojrzewają zboża. We wschodnich regionach, jak Aberdeenshire, Angus, Fife i Scottish Borders, uprawia się głównie jęczmień, pszenicę i ziemniaki. Tayside i Angus dostarczają miękkich owoców - truskawek, malin oraz krzyżówki maliny z jeżyną (loganberry). ...:Klimat:... wschodniej Szkocji sprzyja uprawom zbóż i owoców - jest łagodny i morski, a przez to ciepły. Na terenach mniej urodzajnych hoduje się ...:owce:... - zwłaszcza w górach północno-zachodniej Szkocji, gdzie klimat jest surowszy, a gleby kwaśne.
Na ternach południowo-zachodnich (Ayrshire oraz Dumfries i Galloway) dominuje mleczarstwo. Rolnictwo jest w pełni zmechanizowane i zaawansowane technologicznie, a dzięki temu bardzo wydajne. Farmy zajmują ogromne tereny. Na Wyżynie Południowoszkockiej wypasa się ...:bydło:... i owce, dostarczające wełny, jagnięciny i wołowiny.
Do niedawna w Szkocji panowały jeszcze stosunki feudalne. Większość ziemi znajdowała się w rękach około 350-osobowej grupy magnatów i szlachty. W 2003 roku ...:Parlament Szkocki:... wydał Akt o Reformie Gruntów (Land Reform Act), który pozwala najemcy na kupno uprawianej ziemi, nawet jeśli jej właściciel nie ma ochoty jej sprzedać.
Wody otaczające Szkocję należą do najbogatszych w Europie. Północny-wschód i zachodnie wybrzeże są głównymi dostarczycielami ryb, takich jak śledź, łupacz i dorsz oraz krabów i homarów. Najważniejsze porty to Fraserburgh, Stornoway (wyspa Lewis, Hebrydy), Lerwick (Szetlandy) i Oban. W Szkocji północnej i zachodniej powstają farmy rybne, wyławiające ryby (zwłaszcza łososia) z okolicznych jezior i rzek. Także przybrzeżne wody są bogate w łososia i pstrąga.
Zalesienie wynosi około 15% (13.340 km2). Większość lasów jest publiczną własnością. Największe szkółki leśne i źródła drewna znajdują się w Dumfries i Galloway, Tayside  i Perthshire, Agryll i regionie Highlands. Do gałęzi przemysłu związanych z leśnictwem należą w Szkocji: szkółkarstwo oraz wyrób desek, celulozy i papieru.
 

Bogactwa naturalne

Szkocja posiada duże zasoby naturalne, od żyznej ziemi pod uprawę do ropy naftowej. Ze złóżmineralnych można wymienić pokłady węgla (Zagłębie Szkockie na Nizinie Środkowoszkockiej), cynku, żelaza i łupków ilastych.
Jednak największe znaczenie dla szkockiej gospodarki mają pokłady ropy naftowej pod dnem Morza Północnego i Atlantyku. Ropę odkryto tam w 1966 roku, dziesięć lat później wydobycie było już całoroczne.
Aberdeen
stało się centrum Przemysłu Naftowego Morza Północnego.
Sullom Voe
na ...:Szetlandach:... ma największy terminal - ropa jest tam wypompowywana i ładowana do tankowców. Także Flotta na ...:Orkadach:... połączona jest 230 km ropociągiem ze złożami na Morzu Północnym. Przemysł naftowy w Szkocji daje zatrudnienie około 100 tys. mieszkańców.
Szacuje się, że rezerwy ropy starczą na jeszcze co najmniej 15 lat wydobywania. Złoża ropy odkryto także pod Atlantykiem w okolicach zachodniego brzegu ...:Szetlandów:... i ...:Wysp Zachodnich:..., jednak mają one znaczenie marginalne.

Przemysł ciężki

Przemysł ciężki w Szkocji zaczął rozwijać się w drugiej połowie osiemnastego wieku. Pierwsza huta żelaza powstała w 1759 roku w Falkirk.
Queen Elizabeth 2
Początkowo ruda żelaza była importowana, a później znaleziono pokłady w Szkocji i zaczęto używać rudy lokalnej. Przemysł żelazny przeżył duży rozwój pomiędzy 1830 a 1844 rokiem.
Przemysł stoczniowy nad rzeką Clyde zaczął się rozwijać w latach 40-tych XIX wieku. Do lat 70-tych ze Szkocji pochodziła połowa statków produkowanych w Wielkiej Brytanii. Obecnie przemysł metali ciężkich i stoczniowy straciły na znaczeniu. Warto wspomnieć, że ze szkockich stoczni wyszły takie okręty jak RMS Queen Elizabeth (zbudowany w 1938 roku, do 1996 roku największy statek pasażerski na świecie), RMS Queen Elizabeth 2 (zbudowany w 1964 roku) oraz HMS Hood (najpotężniejszy krążownik zbudowany dla Royal Navy).

Produkcja whisky

Zdecydowanie produkcja ...:whisky:... jest jedną z głównych gałęzi przemysłu w Szkocji. Eksport whisky wzrósł o 87% w ciągu ostatniej dekady, dostarczając do budżetu 4,25 bilionów funtów, co stanowi jedną czwartą przychodów z eksportu jedzenia i picia. Eksport samej Single Malt w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł o 190%. Szkocka whisky eksportowana jest do ponad 200 krajów na całym świecie. Największy wzrost eksportu obserwuje się na rynek chiński, rosyjski, indyjski i afrykański.

Przy produkcji whisky zatrudnionych jest około 35 tysięcy osób.

Przemysł tekstylny

Początkowo w Szkocji produkowano głównie wełnę. W XVIII wieku na czoło wysunęło się wytwarzanie lnu, czyniąc z
Harris Tweed
Glasgow imperium lniane, największe w Wielkiej Brytanii. Powstanie pierwszego młyna w Penicuik w 1778 roku spowodowało wzrost produkcji bawełny.
W dzisiejszych czasach ze Szkocją kojarzone są Harris Tweed oraz Barrie Knitwear. Harris Tweed jest tkaniną wełnianą o bardzo wysokiej jakości, tkaną ręcznie na Hebrydach Zewnętrznych. Wełna na tweed pochodzi z owiec rasy Cheviot lub ...:Scottish Blackface:.... Zgodnie z aktem z 1993 roku produkcja tego tweedu może odbywać się tylko na Hebrydach. Wytwarzanie Harris Tweedu utrzymuje się na poziomie półtora miliona metrów rocznie.
Barrie Knitwear, obecnie należąca do koncernu Chanel, jest firmą produkującą recznie tkane tkaniny kaszmirowe. Siedziba firmy, zatrudniającej obecnie 176 osób, znajduje się w Hawick w hrabstwie Borders.
Przemysł tekstylny w Szkocji wart jest 756 milionów funtów. Eksport artykułów włókienniczych znajduje się na siódmym miejscu spośród wszystkich gałęzi szkockiego przemysłu.