Opactwo Dryburgh (Dryburgh Abbey) jest najładniej spośród wszystkich opactw Pogranicza położoną budowlą, na wschód od ...:Opactwa Melrose:..., w zakolu rzeki Tweed, nieopodal 
Widok na ruiny opactwa
wzgórz Eildon Hills.
Opactwo rozpoczęto budować w roku 1150 dla mnichów norbertanów pochodzących z Alnwick w Nortumbrii
Jakkolwiek przyjmuje, iż w tym miejscu istniała już osada chrześcijańska, założona około 600 roku przez świętego Modana
W przeciwieństwie do innych opactw Pogranicza, budowa Dryburgh Abbey nie została zlecona przez króla, a zbudowano je na polecenie Hugh de Morville, lorda Cunningham i Lauderdale. Mówiło się wtedy, że wielcy panowie sponsorują budowę opactw, by jeszcze więcej ludzi się za nich modliło. W 1162 roku sponsor sam wdział habit mnisi i wstąpił do tego zakonu, ale niestety zmarł w tym samym roku.
Opactwo zostało trzy razy zniszczone w wojnach szkocko-angielskich w XIV wieku - w 1322, 44 i 85 roku. Za każdym razem zostawało ono odbudowywane. Pożar w 1544 roku spowodował największe zniszczenia, a nastanie kilkanaście lat później reformacji religijnej, uniemożliwiło jego renowację. 
Podczas normalnego funkcjonowania opactwa spory o posiadłości i pieniądze spowodowały, że nigdy nie osiągnęło ono takiej potęgi jak inne opactwa Pogranicza. 
Opactwo zostało zbudowane z czerwonego piaskowca. Do dzisiejszych czasów dotrwały
Malownicze usytuowanie w zakolu rzeki Tweed
(William Miller za Turnerem)
pozostałości kościoła - masywny główny portal oraz misternie zdobione wschodnie przejście procesyjne w kształcie łuku. W ruinach północnej nawy poprzecznej znajduje się grób sir ...:Waltera Scotta:.... Dalej zachowała się część klasztorna, na którą składa się dwupoziomowe pomieszczenie, z którego pozostały dość dobrze zachowane trzy ściany. Zdecydowanie najbardziej okazale prezentuje się kapitularz (czyli pomieszczenie, w którym mnisi spotykali się na codzienne czytanie Biblii lub ksiąg zakonu). Ponad nim znajdują się fragmenty dormitarza, czyli wspólnej sypialni mnichów. 
Kierując się na zachód ku Melrose, około 1,5 km od Dryburgh położony jest punkt widokowy, zwany Scott’s View. Roztacza się z niego piękny widok na wzgórza Eildon Hills i dolinę rzeki Tweed. Podobno podczas pogrzebu Scotta, jego koń z przyzwyczajenia zatrzymał się właśnie w tym, ukochanym miejscu widokowym swojego pana. Nad ruinami Opactwa opiekę sprawuje ...:Historic Environment Scotland:....