Dalgarven Mill położony jest w wiosce Dalgarven, w pobliżu Killwinning w hrabstwie 
Dalgarven Mill 
Ayrshire. Obecnie mieści się w nim Muzeum Wiejskiego Życia i Ubioru. Jest to stary młyn wodny, który został odrestaurowany i przeznaczony na muzeum. 
Zarządzaniem młynem zajmuje się specjalnie w tym celu powołane stowarzyszenie, któremu przewodniczy syn ostatniego młynarza - Robert Ferguson. Obecnie stowarzyszenie stara się znaleźć możliwości produkcji energii elektrycznej za pomocą młyna. 
W XIV-tym wieku, w miejscu gdzie obecnie stoi Dalgarven Mill, na polecenie mnichów z Opactwa Killwinning, zbudowano młyn służący do produkcji wełnianych tkanin. Ówczesny młyn postawiono w
Koło młyńskie
1614
roku jako młyn zbożowy, a przebudowano w 1880 roku, po pożarze
Koło młyńskie
o średnicy 6 metrów napędzane jest przez wody rzeki Garnock, na której zbudowano groblę ze ściśle przylegających do siebie głazów, by skierować strumień do młyna. Ponadto mnisi z Killwinning odkryli w tym miejscu obecność naturalnych wałów, które posłużyły później do ukierunkowania wody. 
Jeżeli chodzi o sam budynek młyna, należy wspomnieć o dwóch ciekawostkach. Po pierwsze budynek ma stosunkowo mało okien. Prawdopodobnie wynika to z istnienia niegdyś tzw. podatku okiennego. Ustanowiony on został w Anglii w 1696 roku, kiedy starano się zapełnić dziurę w budżecie. Obejmował właścicieli domów i rezydencji, mieszkańcy chat byli zaś
Prasa do sera
zwolnieni od płacenia. Im więcej budynek miał okien, tym wyższy podatek musiał płacić właściciel. Drugą interesującą cechą młyna jest obecność specjalnej alkowy, w której gniazda zakładały sowy, pomagające utrzymać zboże wolne od szkodników.  
Trzypiętrowy spichlerz, mieszczący się na tyłach młyna, został w latach 1985-87 gruntownie odrestaurowany i zaadaptowany jako muzeum, mieszczące najróżniejsze pamiątki związane z życiem na wsi
Wystawy obejmują tematy orania, młócenia, żniw i wiejskiego kowalstwa. Można tam podziwiać takie eksponaty, jak np. prasę do sera, specjalne wiadra do formowania sera, garnce do przechowywania masła, miarkę do ziarna itp. Ponadto muzeum zgromadziło ogromną liczbę ubrań z różnych czasów. 
W kompleksie znajdują się także chaty, służące za mieszkania, a także stajnie, stodoła i obora. Można także zajrzeć do sklepiku z pamiątkami.