Owczarek szkocki collie należy do psów pasterskich i zaganiających. Przypuszcza się, że psy pasterskie, będące przodkami współczesnych
Rough collie
collie, sprowadzili Rzymianie podbijający Wyspy Brytyjskie. Ponieważ rzymskie psy nie były zaadaptowane do ciężkich szkockich warunków klimatycznych, wielokrotnie je krzyżowano (przede wszystkim z seterami szkockimi i rosyjskim borzojem) uzyskując cechy dzisiejszej rasy.  Niegdyś owczarki collie wykorzystywane były przez szkockich pasterzy do ciężkich warunków, przez wieki asystowały im w wypasach ...:owiec:... i ...:bydła:.... Psy tej rasy są wyjątkowo inteligentne, dlatego pasterze tak bardzo je sobie cenili.
Pierwszy raz owczarek collie (wtedy o umaszczeniu czrnym lub biało-czarnym) został zaprezentowany w 1860 roku w angielskim Birmingham. Od 1871 roku zaczęły się pojawiać osobniki o śniadej sierści. Początek umaszczenia marmurkowego datuje się na 1873 rok.
Wyróżnia się dwie odmiany owczarka collie: długowłose (rough) i krótkowłose (smooth). Pod względem budowy anatomicznej nie ma pomiędzy nimi różnic.
Collie mają sierść dwuwarstwową, która składa się z tak zwanego podszerstka czyli puchu, który nie przepuszcza wody oraz z włosów wierzchnich (długich lub krótkich).
Rough collie rozwinęły szczególnie długą sierść na szyi oraz na przedniej górnej części tułowia, udach oraz na tylnej stronie przednich kończyn. Natomiast krótsza sierść znajduje się na głowie, przedniej stroie przednich kończyn oraz goleniach tylnych łap.
Umaszczenie owczarka collie dzieli się na trzy grupy - sniada (
od jasnozłocistego do ciemnomahoniowego), tricolor (podstawowy kolor czarny, jaskrawe podpalanie na kończynach i głowie, białe znaczenia) oraz  blue merle czyli marmurkowa (przewaga koloru niebiesko-popielatego, nakrapiany czarnymi i białymi plamami oraz zawsze niebieskie oczy).
Wysokość w kłębie dla psów szacuje się na 56-61cm, suka mierzy 51-56 cm. Psy ważą 21-29kg, a suki 18-25kg. Budowa ciała charakteryzuje się obecnością wąskiej klinowatej głowy i dość dużego tułowia, który ma nieco większą długość niż wysokość w kłębie.
Owczarki collie uważane są za rasę zdrową i długowieczną. Czasami chorują na dysplazję stawów biodrowych, zapalenia skóry, epilepsję i choroby oczu.
Cechują się łagodnym usposobieniem, inteligencją oraz chęcią do pracy. Lubią biegać i spacerować, są łagodne i opiekuńcze w stosunku do dzieci, a wierne i lojalne dla swojego właściciela.