Blackhouse jest to typ tradycyjnych domów, często budowanych w regionie Highland, na ...:Hebrydach:..., w Irlandii i w Nowej Szkocji. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od
Blackhouse w Arnoll (zdj. Nessy-Pic)
zupełnej ciemności zalegającej w domu (brak jest w nim okien). Chaty typu blackhouse zostawały stopniowo (od XIX-tego wieku) wypierane przez tzw. whitehouse, gdyż rodziła się tendencja do oddzielania życia zwierząt i ludzi. Do naszych czasów zachowało się wiele starych wiosek, złożonych wyłącznie z chat typu blackhouse.
Blackhouse
składa się zwykle z długiego wąskiego budynku, często z dodatkowymi pomieszczeniami przylegającymi i dzielącymi z nim mur okalający zagrodę. Ściany są dwuwarstwowe, kamienne. W murach brak jest zaprawy, a szczeliny pomiędzy kamieniami wypełnia się torfem i ziemią. Na wewnętrznych murach spoczywa drewniana konstrukcja, na której opiera się dach. Jest on przykryty torfem, choć czasem zdarzały się chaty kryte strzechą. Pokrycie zabezpiecza się siecią rybacką z uwiązanymi kamieniami, które stabilizują strzechę.
Dach nie posiada komina. Dym z torfowego paleniska ucieka każdą możliwą drogą. Mieszkańcy uważali, że odymione pokrycie będzie idealnie spełniać rolę nawozu, więc co roku trzeba było je wymieniać.
Podłoga w pomieszczeniach dla ludzi była zwykle brukowana. Zwierzęta mieszkały w drugim końcu pomieszczenia, gdzie nie było bruku, tylko ziemia. W tym miejscu, służącym za oborę, przez podłogę biegł rów, odprowadzający zwierzęce nieczystości. Część chaty była przeznaczona na przechowywanie i przeróbkę zboża i innych artykułów.

Obecnie chaty typu blackhouse można oglądać jako muzea. Najsłynniejsze i najładniejszeznajdują się w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych, czyli na ...:Wyspach Zachodnich:.... Arnol Blackhouse Museum położone jest na wyspie Lewis. W skład muzeum wchodzą chaty zbudowane około 1875 roku, a zamieszkałe do 1974 roku. Wioska Garenin (Gearrannan) na Lewis także może poszczycić się kompleksem pięknych domów, z których pięć jest nadal zamieszkanych. Poza tym słynne jest również Trotternish na wyspie Skye. Znajduje się tam Muzeum Życia Wyspiarskiego, gdzie można podziwiać wiele eksponatów używanych przez dawnych mieszkańców Wysp. 

zdjęcie udostępnione na licencji Creative Commons Atribution-Share Alike 3.0 Unported