Arthur's Seat jest głównym szczytem grupy pagórków, które wchodzą w skład Holyrood
Widok na Arthur's Seat
Park, czyli ogromnej połaci dzikiej przyrody, położonej w sercu Edynburga. Szczyt ma wysokość 251 m (823 stopy) i jest dość łatwy do wspinaczki, dostarczając wspaniałego widoku na całą stolicę. Poza Arthur's Seat do tego kompleksu wzniesień należą jeszcze Salisbury Crags (Skały Salisbury).
Podobnie jak wzgórze, na którym wzniesiono ....:Zamek Edynburski:..., Arthur's Seat jest nieczynnym wulkanem, który wybuchł około 350 milionów lat temu. W tamtych czasach Szkocja leżała dużo bliżej równika i składała się z wysepek położonych na gorącym tropikalnym morzu. Obecny wygląd wulkan zawdzięcza lodowcowi, który przesuwał się z zachodu na wschód. Pozostawił on nagie, kamieniste klify na zachodniej ścianie wulkanu oraz łagodne stoki na ścianie wschodniej. Szczyt zbudowany jest z różnych materiałów. Pokłady piaskowca powstały najpewniej w owym płytkim i gorącym morzu, warstwy pyłu wulkanicznego świadczą o licznych wybuchach, a języki lawy pochodzą z
Na szczycie Arthur's Seat 
okresów powybuchowych, kiedy wulkan był już spokojny. Z powodu erozji polodowcowej zachowała się mniej niż połowa dawnego wulkanu, co jednak pozwala zejść do wnętrza krateru.
Obecnie Arthur's Seat pokryte jest łąkami i lasami, z rozrzuconymi licznymi skałami. Do wulkanu przylega od strony południowej jezioro Dudingston Loch i liczne moczary. Mnogość ekosystemów zapewnia środowisko licznym zwierzętom, zarówno ssakom i ptakom, jak i owadom.
Na głównym masywie Arthur's Seat - Dunsapie Hill - oraz położonym powyżej wzgórku zwanym Żebrem Samsona, można znaleźć pozostałości fortyfikacji, pochodzących sprzed około 2000 lat. Przypuszcza się, że był to ośrodek władzy Wotadynów. Na wschodniej stronie wzgórza znajdują się resztki fortu z epoki żelaza.