Patronem całej Szkocji oraz miasta St Andrews jest  ...:święty Andrzej:...
Dzień świętego Andrzeja
obchodzony jest na całym świecie 30 listopada. W Polsce 
Święty Andrzej niosący krzyż 
celebruje się wigilię świętego Andrzeja (noc z 29 na 30 listopada; tzw. andrzejki), podczas której tradycyjnie urządza się wróżby. 
W 2006 roku ...:Parlament Szkocji:... wydał akt uznający dzień św. Andrzeja za święto narodowe i dzień wolny od pracy. Ponadto 30 listopada jest w Szkocji Dniem ...:Flagi:.... W tym dniu wywiesza się flagę Saltire z krzyżem świętego Andrzeja na wszystkich budynkach urzędowych. Co ciekawe, jeśli budynek ma dwa miejsca na wywieszanie flagi, można powiesić również flagę Zjednoczonego Królestwa. Nie jest to jednak obowiązkowe. Do 2002 roku wywieszana była natomiast tylko flaga brytyjska. Szkoci buntowali się, gdyż byli jedynym narodem, który w dzień swojego patrona nie może wywieszać swojej flagi. 
Dzień św. Andrzeja obchodzony jest hucznie, zwłaszcza w środowiskach szkockich emigrantów w Stanach Zjednoczonych. Najstarszym towarzystwem jest Stowarzyszenie Św. Andrzeja w Bostonie założone w 1657 r. Nieco mniej popularne jest to święto w samej Szkocji. Obchody dnia św. Andrzeja przyćmiła nieco ...:noc Burnsa:.... Natomiast niegdyś rolnicy często urządzali tzw. "St.Andra'ing". Przed ucztą łapali króliki i zające, a pod wieczór jedli i pili. 
Obchody dnia św. Andrzeja nakazują styl bardzo tradycyjny. Podawane są szkockie potrawy, a po jedzeniu tańczy się podczas ceilidh do muzyki dudziarzy
Na pierwsze danie chętnie jedzone są tradycyjne szkockie ...:zupy:... - Scotch Broth lub Scottish Cullen Skink. 
Jako ...:danie główne:... serwuje się szkockiego śledzia w owsiance lub śledzia solonego, jajka po szkocku, Finnan Haddie, ...:haggis:..., kiełbaski stovies, paski wołowiny w whisky itp. 
Po takiej uczcie czas na ...:deser:... - może to być nieśmiertelny Crannachan lub inne - Scottish Clootie Dumpling, Angus Toffee, Scottish Tablet, Dundee Cake. 
Do picia nie może zabraknąć ...:whisky:..., popularne są także ...:drinki:... Rob Roy i Maria Królowa Szkotów. Muzyka - tradycyjna (teksty piosenek możecie znaleźć ...:tutaj:...).
W 2008 roku w Dzień św. Andrzeja można było bawić się w całej Szkocji. Do największych imprez należały:

  • w Edynburgu - "Jig in the Gardens" - przez cały weekend od 30 listopada do 2 grudnia w West Princes St Gardens odbywały się nocne koncerty połączone z ceilidh
  • w Glasgow - "Shindig in the Square" - na George Square - podobnie jak w stolicy koncerty i zabawy taneczne